Św. Rodzina

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Łopuszna
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Świętej Trójcy
Tagi
malarstwo XVIII wieku obraz św. Rodzina
Miejsce przechowywania
plebania
Identyfikator
DZIELO/03766
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
olej na płotnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 83 cm
wysokość – 105 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 93 cm
Szerokość bez ramy – 71,5 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta, ujęty ramą z uskokiem. W centrum postać siedzącej Marii zwróconej w trzech czwartych w prawo, z głową skierowaną w przeciwną stronę. Prawą ręką podtrzymuje przytulające się do niej Dzieciątko siedzące na poduszce, na jej kolanach; lewą wyciąga przed siebie w geście błogosławieństwa. Twarz pociągła, oczy blisko siebie, nos, długi, prosty, rumiane policzki. Jest ubrana w jasnoczerwoną suknię przepasaną w talii oraz granatowy płaszcz otaczający jej postać i skumulowany obficie drapowaną tkaniną na jej kolanach. Po lewej stronie Marii, na drugim planie półpostać św. Józefa ukazanego profilem. Prawa ręka spoczywa na piersi, w lewej trzyma lilię. Twarz o starczych rysach, okolona zarostem. Ubrany jest w niebieską tunikę i przepasany diagonalnie czerwony płaszcz. W prawym, górnym rogu obrazu widoczny fragment wnętrza z kolumną na postumencie; w lewym górnym rogu fragment zielonej kotary. Kolorystyka pastelowa, ciała o jasnej karnacji.

Zarys problematyki artystycznej

Ukazany na płótnie temat Świętej Rodziny wyodrębnił się z wcześniejszych pokrewnych przedstawień, takich jak Narodzenie Chrystusa czy Ucieczka do Egiptu. Sposób ujęcia sceny tak, jak na obrazie w Łopusznej, na którym ukazano jedynie trzy osoby święte w zbliżeniu, został rozpropagowany w XVIII wieku przez grafiki dewocyjne, a później również przez oleodruki.
Nie do końca prawidłowo uchwycone proporcje i sztywne pozy prowadzą do wniosku, że obraz powstał w warsztacie artysty ludowego. Cechowało go jednak uwielbienie dla ukazywania detali – drobiazgowo potraktował np. włosy Józef, czy płatki kwiatu lilii. Sposób malowania draperii – zasłony w tle, płaszcza lub welonu Marii zdradzają, że nie obce mu były obrazy mistrzów malarstwa.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przemalowania , zabrudzenia, ubytki w warstwie malarskiej, wstępne naprawy płótna

Streszczenie

Obraz ukazujący Świętą Rodzinę został namalowany w drugiej połowie XVIII wieku. Temat wyodrębnił się z wcześniejszych pokrewnych przedstawień, takich jak Narodzenie Chrystusa czy Ucieczka do Egiptu. Obraz powstał w warsztacie artysty ludowego, którego cechowało umiłowanie detalu.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula, "Zabytkowe kościoły Orawy, Spisza, Podhala, Gorców i Pienin", Kraków 1987
"Encyklopedia katolicka, t. 17", Lublin 2012

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Św. Rodzina", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-rodzina-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności