Dzieje zabytku nie są znane.
Obraz w formie stojącego prostokąta, ujęty ramą z uskokiem. W centrum postać siedzącej Marii zwróconej w trzech czwartych w prawo, z głową skierowaną w przeciwną stronę. Prawą ręką podtrzymuje przytulające się do niej Dzieciątko siedzące na poduszce, na jej kolanach; lewą wyciąga przed siebie w geście błogosławieństwa. Twarz pociągła, oczy blisko siebie, nos, długi, prosty, rumiane policzki. Jest ubrana w jasnoczerwoną suknię przepasaną w talii oraz granatowy płaszcz otaczający jej postać i skumulowany obficie drapowaną tkaniną na jej kolanach. Po lewej stronie Marii, na drugim planie półpostać św. Józefa ukazanego profilem. Prawa ręka spoczywa na piersi, w lewej trzyma lilię. Twarz o starczych rysach, okolona zarostem. Ubrany jest w niebieską tunikę i przepasany diagonalnie czerwony płaszcz. W prawym, górnym rogu obrazu widoczny fragment wnętrza z kolumną na postumencie; w lewym górnym rogu fragment zielonej kotary. Kolorystyka pastelowa, ciała o jasnej karnacji.
Ukazany na płótnie temat Świętej Rodziny wyodrębnił się z wcześniejszych pokrewnych przedstawień, takich jak Narodzenie Chrystusa czy Ucieczka do Egiptu. Sposób ujęcia sceny tak, jak na obrazie w Łopusznej, na którym ukazano jedynie trzy osoby święte w zbliżeniu, został rozpropagowany w XVIII wieku przez grafiki dewocyjne, a później również przez oleodruki.
Nie do końca prawidłowo uchwycone proporcje i sztywne pozy prowadzą do wniosku, że obraz powstał w warsztacie artysty ludowego. Cechowało go jednak uwielbienie dla ukazywania detali – drobiazgowo potraktował np. włosy Józef, czy płatki kwiatu lilii. Sposób malowania draperii – zasłony w tle, płaszcza lub welonu Marii zdradzają, że nie obce mu były obrazy mistrzów malarstwa.
Przemalowania , zabrudzenia, ubytki w warstwie malarskiej, wstępne naprawy płótna
Obraz ukazujący Świętą Rodzinę został namalowany w drugiej połowie XVIII wieku. Temat wyodrębnił się z wcześniejszych pokrewnych przedstawień, takich jak Narodzenie Chrystusa czy Ucieczka do Egiptu. Obraz powstał w warsztacie artysty ludowego, którego cechowało umiłowanie detalu.
Agata Felczyńska , "Św. Rodzina", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-rodzina-1