Św. Mateusz

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Krzeszowice
Miejscowość
Krzeszowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Parafia Św. Marcina z Tours
Miejsce przechowywania
fasada kościoła
Identyfikator
DZIELO/11662
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1832-1845
Fundator
Artur Potocki
Technika i materiał
kamień rzeźbiony
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Rzeźby powstały dla kościoła pw. św. Marcina w Krzeszowicach, wzniesionego według projektu Karla Friedricha Schinkela w latach 1832-1844.

Opis

Na konsoli na rzucie ośmioboku, wmurowanej w fasadę kościoła, z uskrzydloną główka anioła, stoi święty ujęty w całej postaci, frontalnie, ubrany długą suknię przepasaną w pasie, o miękkich, pionowych fałdach i płaszcz przerzucony na plecy i oba ramiona, z księgą w lewej dłoni. Twarz oddana sumarycznie, okolona kręconą, krótką brodą, włosy sięgajace szyi.

Zarys problematyki artystycznej

Figury na fasadzie kościoła parafialnego w Krzeszowicach – ciekawym pod względem form architektonicznych dziele jednego z najwybitniejszych architektów europejskich XIX wieku Karla Friedricha Schinkla (1781-1841) – stanowią zaprzeczenie wyrafinowanych form neogotyckiej bryły. Ich autorem był Ferdynand Kuhn, kamieniarz dzierżawiący łomy czarnego marmuru w nieodległym Dębniku, autor interesujących nagrobków i epitafiów, który w nienajlepszy sposób radził sobie z modelowaniem ciała człowieka, i w ogóle z rzeźbą figuralną. W literaturze przedmiotu pojawiła się wzmianka o dokończeniu tych figur przez Edwarda Stehlika, także kamieniarza.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Rzeźba Św. Mateusz na fasadzie kościoła parafialnego w Krzeszowicach powstała w latach 1832-1845 w pracowni kamieniarskiej Ferdynanda Kuhna w Krzeszowicach.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Św. Mateusz", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-mateusz-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności