Św. Klemens

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Trzemeśnia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Parafia św. Klemensa
Tagi
malarstwo XIX wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/17274
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XIX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 80 cm
wysokość – 160 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz św. Klemensa prawdopodobnie powstał w pierwszej połowie XIX wieku z przeznaczeniem do ołtarza głównego pod wezwaniem tego świętego.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym. W centrum całopostaciowe przedstawienie św. Klemensa zwróconego frontalnie, z głową skierowaną w prawo. Święty ma ręce rozłożone na boki, w lewej trzyma ferulę, prawą dłoń unosi w geście błogosławieństwa. Twarz ma pociągłą, o łagodnych rysach, dużych, głęboko osadzonych oczach, prostym, wąskim nosie, okoloną białą brodą i krótkimi, siwymi włosami. Ubrany jest w czerwoną sutannę o szerokich rękawach, rokietę dekorowaną koronką przy brzegach, obie obficie drapowane w drobne rurkowate fałdki. Na nich stuła o złoconym wzorze, czerwony mucet i pektorał. Święty ma narzuconą na ramiona zieloną kapę o wzorze roślinnym z grubą, złoconą lamówką, zapiętą dekoracyjną klamrą pod szyją. Na głowie ma tiarę. W prawym dolnym rogu obrazu siedzące putto, zwrócone w trzech czwartych w prawo, podtrzymujące kotwicę. Święty ukazany jest na tle górzystego pejzażu z horyzontem na jednej trzeciej wysokości obrazu, powyżej błękitno-różowe, rozświetlone niebo.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Klemens był trzecim z kolei po św. Piotrze papieżem. Pełnił tę funkcję w latach około 88-97. Przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności z atrybutami papieskimi, takimi jak potrójna korona i ferula (krzyż papieski). Prawdopodobnie Klemens był niewolnikiem pochodzenia żydowskiego, wyzwolonym przez patrycjusza Klemensa, którego imię przyjął później. Według przekazów cesarz Trajan zesłał Klemensa na wygnanie do Chersonezu Taurydzkiego (Krym). Cesarz skazał go później na śmierć przez utopienie w Morzu Czarnym z zawieszoną u szyi kotwicą, dlatego jest ona jego atrybutem. Święty Klemens jest autorem Listu do Koryntian.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia i zabrudzenia całej powierzchni malarskiej, krakelury. Silne zniszczenia warstwy malarskiej i płótna w prawym dolnym rogu obrazu. Uszkodzenia dolnej krawędzi płótna.

Streszczenie

Obraz św. Klemensa prawdopodobnie powstał w pierwszej połowie XIX wieku z przeznaczeniem do ołtarza głównego. Święty Klemens był trzecim z kolei po św. Piotrze papieżem (88-97). Przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Według przekazów cesarz Trajan zesłał Klemensa na wygnanie do Chersonezu Taurydzkiego (Krym) i skazał go później na śmierć przez utopienie w Morzu Czarnym z zawieszoną u szyi kotwicą, dlatego jest ona jego atrybutem.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Klemens", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-klemens-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności