Św. Kazimierz

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
chrzanowski
Gmina
Chrzanów
Miejscowość
Chrzanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Mikołaja
Kościół
Św. Mikołaja
Tagi
Kazimierz Jagiellończyk
Miejsce przechowywania
kościół, ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/14921
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XIX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Nieznane.

Opis

Obraz okrągły, ujęty srebrzoną i złoconą ramą w formie wieńca laurowego oraz szerokim, ażurowym obramieniem utworzonym z suchego akantu. Święty Kazimierz ujęty półpostaciowo, w trzech czwartych zwrócony w lewo, z głową lekko pochyloną w dół. Jego twarz jest pociągła o delikatnych, młodzieńczych rysach, włosy długie, kręcone, ciemnobrązowe, opadające na plecy i ramiona. Ubrany w ciemoczerwony płaszcz książęcy, spod którego pod szyją wystaje fragment żółtego kaftana, a na rękach – rękawy; na głowie nosi mitrę książęcą. Płaszcz jest ciemnoczerwony, ma szeroki futrzany kołnierz i mankiety. Spięty jest na piersiach złotą zapinką z herbami Jagiellonów – Pogonią i Orłem. W lewej dłoni święty trzyma krucyfiks i białą lilię, a prawą unosi na wysokości klatki piersiowej. Wokół jego głowy świetlisty nimb. Tło jednolite, ciemnobrązowe. Kolorystyka o stonowanym nasyceniu, przyciemniona.

Zarys problematyki artystycznej

Dynastyczny święty patron Polski i Litwy został ukazany w tradycyjny sposób: w płaszczu z futrzanym kapturem, z mitrą książęcą na głowie oraz krzyżem i lilią w ręce; na piersi widnieje fibula w kształcie tarczy z Pogonią i Orłem Białym, godłami Polski i Litwy.

Streszczenie

Obraz „Św. Kazimierz Jagiellończyk” powstał zapewne w drugiej połowie XIX wieku. Ukazuje świętego z dynastii Jagiellonów w tradycyjny sposób: w płaszczu z futrzanym kołnierzem, w mitrze na głowie, z krzyżem i lilią w ręku.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski , "Św. Kazimierz", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2021, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-kazimierz-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności