Św. Józef z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
bocheński
Gmina
Łapanów
Miejscowość
Łapanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Św. Bartłomieja Apostoła
Tagi
Dzieciątko Jezus malarstwo XIX wieku
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza bocznego prawego
Identyfikator
DZIELO/03346
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XIX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku. Został wtórnie zamontowany do zwieńczenia ołtarza św. Anny.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Józefa z Dzieciątkiem. Święty ukazany w półpostaci, frontalnie, w pozycji siedzącej, z głową zwróconą w lewo. Prawą dłonią trzyma rączkę Dzieciątka z gałązką lilii, lewą obejmuje je. Twarz ma pociągłą, o małych, migdałowatych oczach, niewielkim nosie i pełnych ustach, okoloną gęstą, krótką brodą oraz krótkimi, brązowymi włosami. Święty ubrany jest w fioletową szatę zapinaną na guziki oraz brązowy płaszcz z zieloną podszewką zarzucony na kolana i lewe ramię. Dzieciątko ukazane w pozycji stojącej, zwrócone w trzech czwartych w prawo, z głową skierowaną frontalnie, opiera się o ramię Józefa, lewą rękę wyciąga w bok, w dłoni trzyma lilię. Twarz ma okrągłą, o migdałowatych oczach, małym nosie i pełnych ustach, okoloną jasnymi, krótkimi, kręconymi włosami. W partii bioder przesłonięte białą tkaniną. Tło jednolite, ciemnobrązowe. Obraz ujęty jest profilowaną, złoconą ramą.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz malowany jest swobodnie, cechuje go miękki modelunek światłocieniowy twarzy, dłoni oraz szat. Sposób malowania dzieła bliski jest obrazom powstałym w drugiej połowie XIX wieku.
Święty Józef był oblubieńcem Marii oraz opiekunem Jezusa, dlatego przedstawiany jest często z Dzieciątkiem. Jego atrybutem jest lilia oznaczająca czystość.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Ściemnienie warstwy malarskiej, zabrudzenia, sfalowane płótno.

Streszczenie

Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku. Święty Józef był oblubieńcem Marii oraz opiekunem Jezusa, dlatego przedstawiany jest często z Dzieciątkiem. Jego atrybutem jej lilia oznaczająca czystość.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-25

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności