Św. Józef z Dzieciątkiem

olej na płótnie
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku. Został wtórnie zamontowany do zwieńczenia ołtarza św. Anny.

Obraz w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Józefa z Dzieciątkiem. Święty ukazany w półpostaci, frontalnie, w pozycji siedzącej, z głową zwróconą w lewo. Prawą dłonią trzyma rączkę Dzieciątka z gałązką lilii, lewą obejmuje je. Twarz ma pociągłą, o małych, migdałowatych oczach, niewielkim nosie i pełnych ustach, okoloną gęstą, krótką brodą oraz krótkimi, brązowymi włosami. Święty ubrany jest w fioletową szatę zapinaną na guziki oraz brązowy płaszcz z zieloną podszewką zarzucony na kolana i lewe ramię. Dzieciątko ukazane w pozycji stojącej, zwrócone w trzech czwartych w prawo, z głową skierowaną frontalnie, opiera się o ramię Józefa, lewą rękę wyciąga w bok, w dłoni trzyma lilię. Twarz ma okrągłą, o migdałowatych oczach, małym nosie i pełnych ustach, okoloną jasnymi, krótkimi, kręconymi włosami. W partii bioder przesłonięte białą tkaniną. Tło jednolite, ciemnobrązowe. Obraz ujęty jest profilowaną, złoconą ramą.

Obraz malowany jest swobodnie, cechuje go miękki modelunek światłocieniowy twarzy, dłoni oraz szat. Sposób malowania dzieła bliski jest obrazom powstałym w drugiej połowie XIX wieku.
Święty Józef był oblubieńcem Marii oraz opiekunem Jezusa, dlatego przedstawiany jest często z Dzieciątkiem. Jego atrybutem jest lilia oznaczająca czystość.

Ściemnienie warstwy malarskiej, zabrudzenia, sfalowane płótno.

Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku. Święty Józef był oblubieńcem Marii oraz opiekunem Jezusa, dlatego przedstawiany jest często z Dzieciątkiem. Jego atrybutem jej lilia oznaczająca czystość.

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Paulina Kluz, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-25