Obraz sprawiony do zwieńczenia ołtarza.
Obraz w kształcie prostokąta o wklęsłych bokach, zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym, powtarzającym kształt zwieńczenia, z przedstawieniem św. Józefa w półpostaci. Święty ukazany jako starszy mężczyzna, frontalnie, z głową zwróconą lekko w prawo i wzrokiem skierowanym ku górze. Twarz pełna, z wysokim czołem i prostym nosem, okolona krótkimi kędzierzawymi, siwymi włosami i takimż zarostem. W prawej ręce, odwiedzionej od ciała nieco w bok i wyciągniętej do przodu, trzyma białą lilię, lewa ręka ugięta w łokciu, z dłonią przyłożoną do piersi. Ubrany w niebieską suknię z rozcięciem na piersi i szerokimi rękawami; okryty czerwonym płaszczem zarzuconym na lewe ramię, z prawą połą przełożoną przez przód postaci i przerzuconą przez lewe przedramię. Przed nim na pierwszym planie rozłożone narzędzia ciesielskie. W tle niebo i skłębione obłoki.
Barokowy obraz namalowany według wzoru graficznego.
Dobry.
Obraz malowany olejno na płótnie, umieszczony w zwieńczeniu ołtarza bocznego, z przedstawieniem św. Józefa z narzędziami ciesielskimi. Dzieło nieokreślonego malarza małopolskiego z połowy XVIII wieku.
Andrzej Włodarek, "Św. Józef", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-23