Św. Jan Nepomucen

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków-Nowa Huta
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Mogiła
Parafia
Św. Wincentego i Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/02912
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
około 1763 roku
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Obraz w ołtarzu pochodzącym z kolegiaty Wszystkich Świętych w Krakowie, sprowadzony do Pleszowa w 1833 roku.

Opis

Obraz w formie stojącego owalu, w drewnianej, złoconej, profilowanej ramie, u szczytu dekorowanej ornamentem roślinnym. W centrum przedstawienie stojącego św. Jana Nepomucena, zwróconego w trzech czwartych w lewo, z krucyfiksem i palmą męczeństwa w dłoniach. Jego głowa jest delikatnie pochylona, twarz okolona krótką brodą, włosy krótkie. Jest ubrany w sutannę i komżę, almucję zapinaną na piersi, opadającą na ramiona oraz biret na głowie. Wokół głowy świetlisty nimb z siedmioma gwiazdami. Święty jest przedstawiony na tle mostu Karola w Pradze i architektonicznego pejzażu miejskiego, nad którym szaro-niebieskie niebo.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz utrzymany w konwencji późnobarokowej, malowany szkicowo, a w zakresie kompozycji tradycyjnie, ukazujący praskiego kanonika z tradycyjnymi atrybutami krzyżem i palmą męczeństwa, na tle miejsca kaźni – mostu Karola w Pradze, skąd został zrzucony do Wełtawy. Jego autorem mógł być jeden z krakowskich malarzy zaangażowanych w latach sześćdziesiątych w prace nad wyposażeniem kolegiaty Wszystkich Świętych w Krakowie, skąd dzieło pochodzi.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, zabrudzenia, ściemnienie warstwy malarskiej.

Streszczenie

Obraz z drugiej połowy XVIII wieku w zwieńczeniu ołtarza pochodzącego z kolegiaty Wszystkich Świętych w Krakowie zakupiony wraz z ołtarzem w 1833 roku do kościoła w Pleszowie.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Św. Jan Nepomucen", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2021, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-nepomucen-7

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności