Św. Jan Chrzciciel

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków-Nowa Huta
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Wszystkich Świętych
Kościół
Wszystkich Świętych
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/01475
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Obraz o kształcie stojącego prostokąta, w szerokiej, drewnianej ramie przedstawia św. Jana Chrzciciela z barankiem i banderolą z napisem "ECCE AGNUS DEI". Święty ukazany w półpostaci, zwrócony w trzech czwartych w lewo. Jego twarz jest pociągła, włosy krótkie, kręcone. Obok niego widoczny baranek, z głową zwróconą frontalnie. W lewej ręce trzyma krzyż z banderolą. Tło gładkie, ciemne.

Zarys problematyki artystycznej

Okoliczności powstania dzieła nie są znane. Na podstawie analizy formalnej można stwierdzić, iż obraz powstał pod wpływem twórczości jednego z najwybitniejszych malarzy doby baroku Caravaggia. Świadczy o tym sposób modelowania wydobytej z ciemności postaci za pomocą silnego światła. Jego ciało kształtowane jest miękko, finezyjnie, a postać baranka niezwykle realistycznie. Niewątpliwie obraz w Górce Kościelnickiem należy do najwybitniejszych dzieł malarstwa barokowego w Małopolsce. Dostępne źródła nie wzmiankują tego dzieła w kościele. Niewielkie rozmiary mogą świadczyć o dewocyjnym charakterze. Być może stanowił pierwotnie wyposażenie pałacu lub dworu jednych z właścicieli Górki Kościelnickiej, Sebastiana Lubomirskiego, kasztelana małagoskiego lub Barbary Morsztynowej, fundatorki kościoła, a do świątyni trafił jako dar.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz należy do najwybitniejszych przykładów malarstwa barokowego w Małopolsce. Powstał w XVII wieku. Jego autor niewątpliwie uległ wpływowi wybitnego włoskiego malarza doby baroku Caravaggia.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Św. Jan Chrzciciel", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2021, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-chrzciciel-8

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności