Obraz powstał w czwartej ćwierci XIX wieku i został umieszczony w zwieńczeniu ołtarza głównego z tego samego okresu, który wykonał Paweł Turbas
Obraz w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego od góry łukiem nadwieszonym. W centrum kompozycji ukazany św. Jan Chrzciciel jako dziecko. Święty zwrócony trzy czwarte w prawo, z prawą nogą podwiniętą, ze złożonymi w geście modlitwy rękami, lewą wyprostowaną, ułożoną w dół skały. Na lewym ramieniu świętego wsparty gładki krzyż o cienkim drzewcu z przewieszoną białą wstęgą. Święty ubrany jest w skórę, założoną na prawe ramię i przewiązaną na lewym boku. Twarz owalna z długim i prostym nosem, wzrokiem skierowanym ku górze. Głowa okolona bujnymi, ciemnymi i kędzierzawymi włosami, wokół niej nimb w formie jasnożółtego otoku. Tło obrazu jednolite, błękitne. Rama drewniana, profilowana i złocona.
Obraz przedstawia św. Jana Chrzciciela, pustelnika, proroka, syna Zachariasza i Elżbiety, która była krewną Marii, matki Jezusa. Święty głosił potrzebę nawrócenia oraz przygotowywał drogę na nadejście Mesjasza. Na obrazie został ukazany w stroju ze skóry wielbłąda zgodnie ze słowami Ewangelii: „Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder” (Mt 3, 4). Jego atrybutem jest krzyż, na którym zwykle na białej wstędze znajduje się napis „ECCE AGNUS DEI”, nawiązujący do sceny opisanej w Ewangelii św. Jana. Święty Jan Chrzciciel na widok Jezusa miał wypowiedzieć słowa: „«Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie. Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi»” (J 1, 29-31). Niestety nie jest znany autor dzieła.
Obraz zabrudzony.
Obraz przedstawia św. Jana Chrzciciela, pustelnika, proroka, syna Zachariasza i Elżbiety. Święty głosił potrzebę nawrócenia oraz przygotowywał drogę na nadejście Mesjasza. Niestety nie jest znany autor dzieła.
Maria Działo, "Św. Jan Chrzciciel", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-chrzciciel-4