Obraz sprawiony do ołtarza głównego.
Obraz w kształcie prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym, u dołu z półkolistym wycięciem. Święty przedstawiony w całej postaci, frontalnie, z głową pochyloną na lewy bark i ukazaną w trzech czwartych; stoi w lekkim kontrapoście z wysuniętą prawą stopą; lewą ręką podtrzymuje opartą na biodrze otwartą księgę, lewa ręka ugięta w łokciu, odwiedziona w bok od ciała, z otwartą dłonią skierowaną do widza. Twarz o ciemnej karnacji okolona długimi ciemnymi włosami i takimż zarostem. Ubrany w długą błękitną suknię, okryty czerwoną draperią zarzuconą na lewe ramię, osłaniającą sylwetkę od bioder w dół i przewieszoną przez prawe przedramię. Po bokach świętego dwa uskrzydlone putta, putto po lewej trzyma kij pielgrzymi z zawieszonym bukłakiem, obok na ziemi leży miecz. Ponad głową Apostoła unosi się trzecie putto trzymające w lewej palmę męczeństwa, w prawej ręce wieniec z róż. W tle pejzaż ze scenami życia świętego oraz niebo rozjaśnione za jego głową.
Barokowy obraz namalowany zapewne według wzoru graficznego lub malarskiego.
Dobry.
Obraz malowany olejno na płótnie, umieszczony w ołtarzu głównym, z przedstawieniem patrona kościoła i parafii św. Jakuba Apostoła. Dzieło z połowy XVIII wieku nieokreślonego malarza małopolskiego.
Andrzej Włodarek, "Św. Jakub Starszy", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jakub-starszy-6