Obraz powstał w drugiej połowie XVII wieku, ale przed 1693 rokiem, o czym świadczy odnotowanie dzieła w inwentarzu kościelnym. Wizerunek św. Heleny pochodzi z pierwszego kościoła w Niegowici, który spłonął w 1761 roku. Następnie umieszczono go w nowym kościele z 1771 roku, ale ten z kolei w 1973 roku przeniesiono do Mętkowa. Ostatecznie obraz został w trzecim z kolei w kościele w Niegowici, wybudowanym w latach 1949-1958 według projektu Bogdana Tretera. Ramę obrazu ufundował ksiądz Jan Bielecki w 1852 roku.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta. W centrum kompozycji św. Helena ukazana w półpostaci, zwrócona trzy czwarte w prawo z wysokim krzyżem, który podtrzymuje rękami po swojej prawej stronie, w prawej dłoni trzyma złocone i kameryzowane berło. Twarz owalna z drobnymi ustami, długim i wąskim nosem, wzrokiem skierowanym w prawą stronę obrazu, półkoliście zarysowanymi brwiami, okolona długimi i ciemnobrązowymi włosami, które opadają na plecy i lewe ramię. Święta jest ubrana w strój królewski: bogato dekorowaną suknię z bufiastymi rękawami, czerwony płaszcz z gronostajową podszewką i pelerynką, spięty na piersi ozdobną broszą. Na głowie ma założoną koronę w typie zamkniętym, na szyi sznur pereł, a na uszach złote kolczyki z niebieskimi kamieniami. W tle krajobraz w tonacji brązowo-niebieskiej, z widoczną w połowie obrazu linią horyzontu oraz żółtobrązowym niebem. Rama drewniana, profilowana i złocona.
Święta Helena urodziła się w połowie III wieku, zmarła około 328-330 roku. Była matką cesarza Konstantyna Wielkiego. Przypuszczalnie po 313 roku przyjęła wiarę chrześcijańską. Według tradycji w IV wieku, podczas wykopalisk zleconych przez św. Helenę, został odnaleziony krzyż i narzędzia męki Chrystusa. Dlatego też krzyż stał się nieodłączonym atrybutem w ikonografii świętej. Ponadto na obrazie w Niegowici ubrana jest w płaszcz podbity gronostajem, na głowie ma koronę, a w dłoni berło, co podkreśla jej przynależność do rodziny cesarskiej. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły autora dzieła. Obraz mógł powstać w drugiej połowie XVII wieku, ale przed 1693 rokiem, gdyż wtedy został odnotowany w inwentarzu kościelnym.
Dostateczny; ubytki w strukturze malarskiej, spękania i zabrudzenia powierzchni.
Obraz powstał w drugiej połowie XVII wieku, ale przed 1693 rokiem, o czym świadczy odnotowanie dzieła w inwentarzu kościelnym. Ramę obrazu ufundował ksiądz Jan Bielecki w 1852 roku. Święta Helena urodziła się w połowie III wieku, zmarła około 328-330 roku. Była matką cesarza Konstantyna Wielkiego. Przypuszczalnie po 313 roku przyjęła wiarę chrześcijańską. Według tradycji w IV wieku, podczas wykopalisk zleconych przez św. Helenę, został odnaleziony krzyż i narzędzia męki Chrystusa.
Maria Działo, "Św. Helena", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-helena-3