Św. Helena

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Gdów
Miejscowość
Niegowić
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Kościół
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
malarstwo XVII wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/04527
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVII wieku – przed 1693 rokiem
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 80 cm
wysokość – 125 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 115 cm
Szerokość bez ramy – 74,5 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz powstał w drugiej połowie XVII wieku, ale przed 1693 rokiem, o czym świadczy odnotowanie dzieła w inwentarzu kościelnym. Wizerunek św. Heleny pochodzi z pierwszego kościoła w Niegowici, który spłonął w 1761 roku. Następnie umieszczono go w nowym kościele z 1771 roku, ale ten z kolei w 1973 roku przeniesiono do Mętkowa. Ostatecznie obraz został w trzecim z kolei w kościele w Niegowici, wybudowanym w latach 1949-1958 według projektu Bogdana Tretera. Ramę obrazu ufundował ksiądz Jan Bielecki w 1852 roku.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta. W centrum kompozycji św. Helena ukazana w półpostaci, zwrócona trzy czwarte w prawo z wysokim krzyżem, który podtrzymuje rękami po swojej prawej stronie, w prawej dłoni trzyma złocone i kameryzowane berło. Twarz owalna z drobnymi ustami, długim i wąskim nosem, wzrokiem skierowanym w prawą stronę obrazu, półkoliście zarysowanymi brwiami, okolona długimi i ciemnobrązowymi włosami, które opadają na plecy i lewe ramię. Święta jest ubrana w strój królewski: bogato dekorowaną suknię z bufiastymi rękawami, czerwony płaszcz z gronostajową podszewką i pelerynką, spięty na piersi ozdobną broszą. Na głowie ma założoną koronę w typie zamkniętym, na szyi sznur pereł, a na uszach złote kolczyki z niebieskimi kamieniami. W tle krajobraz w tonacji brązowo-niebieskiej, z widoczną w połowie obrazu linią horyzontu oraz żółtobrązowym niebem. Rama drewniana, profilowana i złocona.

Zarys problematyki artystycznej

Święta Helena urodziła się w połowie III wieku, zmarła około 328-330 roku. Była matką cesarza Konstantyna Wielkiego. Przypuszczalnie po 313 roku przyjęła wiarę chrześcijańską. Według tradycji w IV wieku, podczas wykopalisk zleconych przez św. Helenę, został odnaleziony krzyż i narzędzia męki Chrystusa. Dlatego też krzyż stał się nieodłączonym atrybutem w ikonografii świętej. Ponadto na obrazie w Niegowici ubrana jest w płaszcz podbity gronostajem, na głowie ma koronę, a w dłoni berło, co podkreśla jej przynależność do rodziny cesarskiej. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły autora dzieła. Obraz mógł powstać w drugiej połowie XVII wieku, ale przed 1693 rokiem, gdyż wtedy został odnotowany w inwentarzu kościelnym.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dostateczny; ubytki w strukturze malarskiej, spękania i zabrudzenia powierzchni.

Streszczenie

Obraz powstał w drugiej połowie XVII wieku, ale przed 1693 rokiem, o czym świadczy odnotowanie dzieła w inwentarzu kościelnym. Ramę obrazu ufundował ksiądz Jan Bielecki w 1852 roku. Święta Helena urodziła się w połowie III wieku, zmarła około 328-330 roku. Była matką cesarza Konstantyna Wielkiego. Przypuszczalnie po 313 roku przyjęła wiarę chrześcijańską. Według tradycji w IV wieku, podczas wykopalisk zleconych przez św. Helenę, został odnaleziony krzyż i narzędzia męki Chrystusa.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Encyklopedia katolicka, t. 5", Lublin 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Helena", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-helena-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności