Obraz św. Barbary umieszczony jest w ołtarzu bocznym z XIX wieku, wykonanym w stylu neobarokowym. Ołtarz ponadto zdobi wizerunek św. Mikołaja z XIX wieku oraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus z 1932 roku.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem wklęsło-wypukłym z uskokami z przedstawieniem św. Barbary. W centrum kompozycji, nieznacznie po prawej stronie obrazu stoi św. Barbara z głową zwróconą w swoją prawą stronę, z prawą ręką wzniesioną ku górze z kielichem z hostią w dłoni i z mieczem w lewej ręce, opuszczonej wzdłuż boku. Święta ubrana jest w różową suknię z długimi rękawami, niebieską tunikę przepasaną w talii szerokim i złotym pasem oraz czerwony płaszcz zarzucony na plecy i lewe przedramię. Twarz podłużna z długim i wąskim nosem, małymi ustami i dużymi oczami. Włosy długie, kręcone, opadające na plecy. Na głowie ma założoną złotą koronę w typie otwartym. Po lewej stronie obrazu ukazana jest wysoka wieża, sięgająca wysokością do pasa świętej, z trzema okrągłymi okienkami po środku, zakończona blankami. Na horyzoncie widoczny pejzaż górski. Tło różowo-błękitne z szarymi chmurami w górnej strefie. Kompozycja zamknięta, statyczna. Kolorystyka stonowana; draperia szat bogata, pionowa. Rama drewniana, profilowana i złocona.
Święta Barbara jest patronką dobrej śmierci, górników, flisaków i artylerzystów, należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli. Z jej postacią związanych jest wiele legend i zwyczajów ludowych, np. wzywanie św. Barbary w czasie burzy, gdyż piorun miał zabić jej ojca (jako znak kary boskiej) czy też tzw. Barbórka – święto górników. Ku czci świętej od połowy XIV wieku zakładane były liczne bractwa. Jednym z największych było założone w średniowieczu przy kościele św. Barbary w Krakowie, kierowane przez jezuitów, gdzie była czczona, zwłaszcza jako patronka konających w okresie wojen i epidemii. Do końca XVIII wieku wpisano w rejestry tego bractwa ponad 30 tysięcy członków. Liczne bractwa św. Barbary znajdowały się też w ośrodkach górniczych i hutniczych. Święta została ukazana na obrazie w kościele w Nowym Targu z atrybutami: wieżą, w której została zamknięta przez ojca, kielichem z hostią, który przed straceniem miał jej przynieść anioł do więzienia oraz mieczem, którym została ścięta. Barbara pochodziła z zamożnej, pogańskiej rodziny. Dlatego okazały strój świętej ukazany na omawianym dziele ma wskazywać na jej szlachetne pochodzenie. Niestety nie jest znany autor tego dzieła, które zostało wykonane w XIX wieku.
Obraz św. Barbary został namalowany w XIX wieku przez nieznanego artystę. Dzieło znajduje się na zasuwie ołtarza bocznego św. Mikołaja.
Maria Działo, "Św. Barbara", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-barbara-31