Św. Barbara

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Andrychów
Miejscowość
Inwałd
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Kościół
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Identyfikator
DZIELO/23969
Kategoria
obraz
Ilość
1
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, ujęty złoconą ramą zdobioną ornamentyką roślinną, zawiera całopostaciowy wizerunek św. Barbary. Zwrócona w trzech czwartych w prawo kobieta głowę kieruje w trzech czwartych w lewo. Owalną twarz o jasnej karnacji cechują delikatne rysy i duże oczy. Długie, ciemnobrązowe włosy widoczne spod białej chusty, opadają na plecy. Święta ubrana jest w długą, białą suknię obszytą dekoracyjnymi galonami oraz spięty na piersiach czerwony płaszcz ze złotymi obszyciami, podwiązany paskiem sukni. Prawą ręką podtrzymuje miecz, lewą księgę i kielich eucharystyczny. Głowę Barbary wieńczy korona w typie otwartym, a okala nimb. Święta ukazana jest na tle górzystego pejzażu, w głębi po lewej stronie obrazu, na jednym ze wzgórz widoczna jest wysoka, zwieńczona blankami wieża.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz przedstawia reprezentacyjny wizerunek żyjącej w III wieku św. Barbary z Nikomedii. Barbara urodziła się w Heliopolis i pochodziła się z zamożnej, pogańskiej rodziny. Kiedy jednak została wysłana na naukę do Nikomedii, zapoznała się z chrześcijaństwem i postanowiła przyjąć chrzest i złożyć śluby czystości, co wywołało gniew jej ojca. Po nieudanej próbie wydania Barbary za mąż ojciec uwięził ją w wieży, gdzie była także głodzona. Upór dziewczyny i wierność wierze doprowadził ją przed sąd, gdzie została skazana na rozmaite tortury, jak np. biczowanie, przypalanie, jednak w cudowny sposób Barbara nie odczuwała bólu. Nocami nawiedzał ją anioł, opatrując rany i udzielając Komunii. Ostatecznej egzekucji poprzez ścięcie mieczem miał dokonać jej ojciec, który tuż po wykonaniu zadania zginął rażony piorunem. Święta ukazana jest z mieczem, narzędziem swej męki, kielichem z hostią odnoszącymi do przyjmowanej w niewoli Komunii oraz księgą symbolizującą zgłębianą przez Barbarę wiedzę. Jej wstawiennictwo ma zapewniać dobrą śmierć, dlatego głównymi jej czcicielami stali się m.in. górnicy, hutnicy, kamieniarze, żołnierze czy rybacy narażeni na niespodziewaną i nagłą śmierć.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo dobry.

Streszczenie

Znajdujący się w kościele w Inwałdzie obraz św. Barbary ukazuje jedną z najbardziej czczonych na obszarze pogranicza Małopolski i Śląska świętych patronkę dobrej śmierci. Święta Barbara była szczególnie czczona wśród górników, hutników oraz przedstawicieli innych niebezpiecznych zawodów.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Barbara", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-barbara-27

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności