Św. Barbara

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Oświęcim
Miejscowość
Poręba Wielka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Św. Bartłomieja Apostoła
Kościół
Św. Bartłomieja Apostoła
Miejsce przechowywania
kościół; północna ściana nawy
Identyfikator
DZIELO/13045
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 77 cm
wysokość – 109 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 92 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Z uwagi na cechy stylowe obraz stanowi element wyposażenia kościoła od około połowy XX wieku.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokątna, w profilowanych i złoconych ramach dekorowanych ornamentem roślinnym, w zwieńczeniu para płaskorzeźbionych aniołów adorujących kielich eucharystyczny. W centrum kompozycji znajduje się całopostaciowe, frontalne przedstawienie św. Barbary stojącej w kontrapoście. Święta została przedstawiona jako młoda kobieta ubrana w długą białą suknię oraz obszerny czerwony płaszcz spięty na piersiach ozdobną klamrą, ze złotą koroną na głowie, wokół której jaśnieje aureola. W lewym ręku trzyma miecz i gałązkę palmy, a w prawym kielich z hostią ustawiony na zamkniętej księdze. W głębi, z prawej strony widoczna wieża. Tło obrazu jest jednolite, beżowo-brązowe, kolorystyka ciemna, zgaszona.

Zarys problematyki artystycznej

Reprezentacyjne przedstawienie św. Barbary zapewne stanowi przykład wizerunku wotywnego o cechach twórczości prowincjonalnej. Ukazaną całopostaciowo świętą identyfikuje szereg symboli odnoszących się do jej życia i śmierci. Wieńcząca głowę korona znamionuje wysokie urodzenie żyjącej w III wieku świętej. Natomiast widoczna w tle wysoka, murowana wieża przypomina o więzieniu świętej przez ojca-poganina, w związku z jej prochrześcijańską postawą. W niewoli św. Barbara przyjęła wiarę i Komunię Świętą udzieloną jej przez anioła, czego symbolami są trzymana w dłoni zamknięta księga i kielich mszalny z unoszącą się nad nim hostią. Czerwony płaszcz oraz gałązka palmowa wskazują na męczeński charakter śmierci, która nastąpiła przez ścięcie mieczem, natomiast biel sukni podkreśla czystość świętej.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, bez widocznych śladów zniszczeń.

Literatura

1. Urszula Janicka-Krzywda, Patron, atrybut, symbol, Poznań 1993.

Streszczenie

Obraz ukazujący św. Barbarę z kompletem atrybutów jej przypisywanych stanowi przykład twórczości prowincjonalnej związanej z lokalnym kultem świętej.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Barbara", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-barbara-23

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności