Sprawiony do ołtarza bocznego pw. św. Franciszka.
Obraz w kształcie prostokąta stojącego zamkniętego łukiem wklęsło-wypukłym nadwieszonym, z przedstawieniem stygmatyzacji św. Franciszka. Święty ukazany w centrum kompozycji zwrócony en trois quarts w prawo, w pozycji klęczącej, z prawą ręką wysuniętą przed siebie, lewą uniesioną wysoko ku górze. Ubrany w brązowy habit franciszkański z różańcem przywieszonym na dwóch czerwonych sznureczkach do cingulum. Twarz pociągła, z długim i prostym nosem, wzrokiem skierowanym na Chrystusa. Głowa okolona krótkimi i jasnobrązowymi włosami; broda krótko przystrzyżona.W górnym lewym rogu obrazu ukrzyżowany Chrystus jako serafin, z którego ran odchodzą wiązki promieni tworzące stygmaty na dłoniach i stopach św. Franciszka. Poniżej na skale umieszczony krzyż. W dolnym, lewym narożu obrazu, na skale czaszka i otwarta księga napisem: Deus meus et omnia … Po prawej stronie obrazu ukazana w oddali siedząca na skale i czytająca książkę postać, ukazana z prawego profilu, która odwraca się i zwraca głowę w stronę Chrystusa. Ubrana jest w długą, ciemną szatę z kapturem na głowie.Całość kompozycji ukazana na tle górskiego pejzażu i ciemnych chmur. Kolorystyka obrazu ciemna, w odcieniach szarości i brązu.
Kompozycja nawiązująca do giottowskiego schematu w ikonografii św. Franciszka z Asyżu.
Dobry.
Obraz malowany olejno na płótnie, umieszczony w ołtarzu bocznym pw. św. Franciszka z Asyżu, z przedstawieniem sceny stygmatyzacji św. Franciszka. Kompozycja wzorowana na obrazie Giotta. Obraz sprawiony do ołtarza bocznego, wykonany na przełomie XVIII i XIX wieku.
Andrzej Włodarek, "Stygmatyzacja św. Franciszka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/stygmatyzacja-sw-franciszka-6