Stacje drogi krzyżowej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Jabłonka
Miejscowość
Podwilk
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Marcina
Kościół
Św. Marcina
Tagi
stacje drogi krzyżowej
Miejsce przechowywania
nawa kościoła
Identyfikator
DZIELO/13841
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
koniec XIX – pierwsza połowa XX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie; drewno, techniki stolarskie, snycerskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 70 cm
wysokość – 100 cm
Domena Publiczna

Opis

Cykl 14 obrazów w formie stojącego prostokąta w drewnianych, profilowanych i złoconych ramach. Od góry ujęte prostokątną, małą płyciną, w której polu są malowane rzymskie numery stacji, zwieńczone krzyżem. Kompozycje kadrowane w kilkupostaciowe sceny na tle błękitno-brunatnego nieba lub architektury. Postacie malowane intensywnymi, kontrastowymi plamami barwnymi; twarze o delikatnie zaznaczonych rysach, ubrane w obszerne szaty, miękko kształtowane silnym światłocieniem. Chrystus ubrany jest w różową suknię i niebieski płaszcz.


Zarys problematyki artystycznej

Stacje drogi krzyżowej stanowią zespół przedstawień upamiętniających przejście Chrystusa z krzyżem ulicami Jerozolimy od pretorium Piłata poprzez Golgotę, aż do śmierci na krzyżu i złożenia do grobu. Zwyczaj odprawiania drogi krzyżowej praktykowany jest od czasów wypraw krzyżowych i ma nawiązywać do 14 stacji w Jerozolimie. W XVIII wieku ustalono ostateczną ich liczbę i lokalizację. Dziewięć z nich jest poświadczonych przez Ewangelię, natomiast pozostałe są wywnioskowane z innych fragmentów Biblii i tekstów pozabiblijnych. Obrazy zostały wykonane w technice olejnej na płótnie przez nieznanego artystę.

Streszczenie

Obrazy namalował nieznany artysta na przełomie końca XIX wieku lub pierwszej połowy XX wieku. Stacje drogi krzyżowej stanowią zespół przedstawień upamiętniających przejście Chrystusa z krzyżem ulicami Jerozolimy od pretorium Piłata poprzez Golgotę, aż do śmierci na krzyżu i złożenia do grobu.

Bibliografia

"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011
Kornecki Marian, "Sztuka sakralna", Kraków 1993

Jak cytować?

"Stacje drogi krzyżowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/stacje-drogi-krzyzowej-6

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności