Skrzydło tryptyku ze św. Stanisławem i św. Katarzyną Aleksandryjską

Szerokość bez ramy – 51 cm
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Lewe heraldyczne skrzydło tryptyku z dwiema kwaterami, górna z całopostaciowym przedstawieniem św. Stanisława, a dolna ze św. Katarzyną Aleksandryjską. Postacie świętych przed ławą umieszczone na złoconym tle wypełnionym skośną kratką z wpisanymi w nią stylizowanymi motywami roślinnymi. Przez oparcia ław przerzucono wzorzyste tkaniny, tkanina z górnej kwatery jasno różowa bez draperii, z dolnej złota z roślinnym wzorem. Postać świętego w centrum kompozycji, w ujęciu trzy czwarte, sylwetka wygięta w kształt litery "S". Lewa ręka zgięta w łokciu, w lewej dłoni świętego pastorał ze złoconym piórem, prawa ręka zgięta w łokciu, palce dłoni wskazują na Piotrowina. Głowa lekko pochylona i skierowana w prawą stronę. Święty jest ubrany w biała albę, czerwoną dalmatykę, złoto-czerwony ornat o wykroju kolistym z zieloną podszewką, humerał, na głowie infułę i rękawiczki. Po lewej stronie świętego Piotrowin ukazany z profilu, do połowy sylwetki w grobie, z rękami złożonymi jak do modlitwy, odziany w białą szatę, jego wzrok skierowany w stronę świętego. Święta Katarzyna ukazana w pozycji frontalnej, w lewej dłoni świętej miecz, prawa ręka zgięta w łokciu przytrzymuje połę płaszcza. Ubrana jest w czerwono-złotą suknię spodnią z długimi rękawami i czarną lamówką oraz zielony płaszcz z jasnozieloną podszewką, zapinany na złote zapinki. Włosy długie, jasne, kędzierzawe, spływające na ramiona, twarz owalna z wysokim czołem. Za postacią świętej po prawej stronie obrazu złamane koło. Fałdy szat kształtowane twardo o ostrych krawędziach. Wokół kwater złote, proste ramy z ornamentem roślinnym.

Dobry, widoczne spękania farby, rewersy skrzydeł zniszczone.

Osoby związane z dziełem

Józef Skrabski, "Skrzydło tryptyku ze św. Stanisławem i św. Katarzyną Aleksandryjską", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/skrzydlo-tryptyku-ze-sw-stanislawem-i-sw-katarzyna-aleksandryjska