Obraz został namalowany w 1848 roku.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta, w profilowanej i złoconej ramie. Na pierwszym planie przedstawienie oprawcy pochylonego nad kobietą broniącą swojego dziecka. Mężczyzna w hełmie, czerwonych spodniach, zielonej koszuli oraz napierśniku. W prawym ręku trzyma sztylet, którym usiłuje zadać cios dziecku leżącemu na kolanach kobiety. Kobieta ubrana w białą koszulę i niebieską spódnicę. Nieco w oddali analogiczna scena. W tle widok miasta z budynkami, bramą, kolumną oraz dalsze postaci oprawców i kobiet. Kolorystyka pociemniała, ciepła z dominacją brązów i intensywnego błękitu. Na dole po lewej stronie obrazu sygnatura „1848. malowany”.
Obraz został namalowany w 1848 roku przez nieznanego artystę. Przedstawia scenę Rzezi niewiniątek, która jest ilustracją słów Ewangelii św. Mateusza „Wtedy Herod widząc, że go Mędrcy zawiedli, wpadł w straszny gniew. Posłał [oprawców] do Betlejem i całej okolicy i kazał pozabijać wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch, stosownie do czasu, o którym się dowiedział od Mędrców. Wtedy spełniły się słowa proroka Jeremiasza: «Krzyk usłyszano w Rama, płacz i jęk wielki. Rachel opłakuje swe dzieci i nie chce utulić się w żalu, bo ich już nie ma»” (Mt 2, 16-18). Złą rolę oprawców podkreśla oprócz gestykulacji ich wygląd, o ciemnej, wręcz czerwonej karnacji ciała.
Dobry, spękania struktury malarskiej, zabrudzenia.
Obraz został namalowany w 1848 roku przez nieznanego artystę. Przedstawia scenę Rzezi niewiniątek, która jest ilustracją słów z Ewangelii św. Mateusza (Mt 2, 16-18).
Maria Działo, "Rzeź niewiniątek", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/rzez-niewiniatek