Polichromia sklepienia i ścian kaplicy pw. św. Anny, Kucharskich

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Wielka Wieś
Miejscowość
Modlnica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej
Miejsce przechowywania
kaplica boczna
Identyfikator
DZIELO/04020
Kategoria
polichromia ścienna
Czas powstania
po 1622 roku
Technika i materiał
tynk; fresk suchy
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Kaplica ufundowana w 1622 roku jako kaplica grobowa właścicieli wsi rodu Kucharskich. Zapewne odnowiona po najeździe szwedzkim w 1655 roku oraz w 1779 roku, a następnie w latach 1838-1860, za czasów proboszcza księdza Jana Żebrowskiego, malowidła pokryte pobiałą. W latach 1879-1889 pierwotna polichromia odsłonięta spod pobiały i przemalowana olejno przez Marcelego Harasymowicza i Władysława Pochwalskiego. Przywrócenie pierwotnej dekoracji malarskiej z XVII wieku przez Macieja Makarewicza -1955-1957.

Opis

Strukturę architektoniczną kaplicy, wzniesionej na rzucie kwadratu ze ściętymi od północy narożami i sklepionej krzyżowo z lunetami spływającymi na wsporniki w kształcie kapiteli jońskich, podkreśla ornament złożony z motywów roślinnych. Szwy sklepienne pokrywa wić z liści i owoców wawrzynu miejscami przewiązana skrzyżowaną wstęgą. Pola sklepienia wypełniają medaliony z przedstawieniami czterech ewangelistów w ramach zdobionych ornamentem okuciowym, dzbany z kwiatami lilii, z uszami o motywach antropomorficznych oraz wici roślinne m. in. z motywami kwiatów lilii, falującymi wstęgami, zwisami z owoców oraz z tkaninami. Na ścianach sceny: Św. Stanisław wskrzeszający Piotrowina, Św. Wojciech, Przemienienie Pańskie na górze Tabor oraz kartusze herbowe. Kolorystyka pastelowa z przewagą zieleni, czerwieni i beżu.

Zarys problematyki artystycznej

Wczesnobarokowa dekoracja sklepienia i ścian kaplicy grobowej, dostosowana do architektury wnętrza. Program ikonograficzny o dość ogólnym charakterze, być może nawiązuje do tematyki malowideł stojącej w tym samym miejscu starszej drewnianej kaplicy. Uzupełniony został jednak o wątek heraldyczny.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry. Prace konserwatorskie 1955-1957 – Maciej Makarewicz (Kraków).

Streszczenie

Wnętrze kaplicy pw. św. Anny, ufundowanej w 1622 roku jako kaplica grobowa rodu Kucharskich, pokrywa jednorodna kompozycja malarska dostosowana i podkreślająca podziały architektoniczne. Na sklepieniu rozmieszczono wśród dzbanów z liliami i motywów roślinnych cztery medaliony z przedstawieniami ewangelistów. Na ścianach widnieją sceny: Św. Stanisław wskrzeszający Piotrowina, Św. Wojciech, Przemienienie Pańskie oraz kartusze herbowe. Dekoracja malarska jest dziełem nieokreślonego malarza małopolskiego.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Polichromia sklepienia i ścian kaplicy pw. św. Anny, Kucharskich", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/polichromia-sklepienia-i-scian-kaplicy-pw-sw-anny-kucharskich

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności