Polichromia ścienna

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Zator
Miejscowość
Palczowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Zator
Parafia
Św. Jakuba
Tagi
ikonografia maryjna malarstwo monumentalne malarstwo XIX wieku polichromia ścienna sztuka XIX wieku
Miejsce przechowywania
kościół, nawa
Identyfikator
DZIELO/05201
Kategoria
polichromia ścienna
Czas powstania
po 1894 roku
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obecna świątynia w Palczowicach to budowla powstała pod koniec XIX wieku na miejscu starszego również drewnianego kościoła. Została ona poświęcona 8 grudnia 1894 roku. Omawiana polichromia postała pod koniec XIX lub na początku XX wieku.

Opis

Na jasnoniebieskim tle malowanym w motyw złotych gwiazd wydzielone pole ujęte malowaną ramą w kształcie stojącego prostokąta o bokach wygiętych w łuk wyniesiony. W centrum kompozycji, na tle obłoków przedstawienie Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej stojącej na półksiężycu. Maria przedstawiona jako młoda kobieta o jasnych, długich włosach ukazana frontalnie z głową pochyloną lekko w dół i dłońmi złożonymi w geście modlitwy. Postać ubrana jest w obszerną, białą suknię z długimi rękawami i jasnoniebieski płaszcz luźno udrapowany wokół lewego ramienia Marii. Wokół głowy Matki Boskiej znajduje się świetlisty nimb. Kolorystyka malowidła jasna, pastelowa z dominacją różnych odcieni błękitu.


Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Polichromia wykonana pod koniec XIX lub na początku XX wieku (po 1984 roku) przedstawiająca Matkę Boską Niepokalanie Poczętą na tle obłoków ujęta malowaną ramą w kształcie stojącego prostokąta o bokach wygiętych w łuk wyniesiony.

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Polichromia ścienna", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2021, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/polichromia-scienna-17

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności