Personifikacja (?)

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Oświęcim
Miejscowość
Oświęcim
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Kościół
Wniebowzięcia NMP
Identyfikator
DZIELO/24706
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
koniec XVI wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
alabaster
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Rzeźba najprawdopodobniej stanowiła pierwotnie cześć alabastrowego ołtarza, bądź nagrobka lub epitafium.

Opis

Przyścienna rzeźba ukazująca frontalnie młodą kobietę w całej postaci w kontrapoście umieszczona została na niskiej, czworobocznej podstawie. Postać ma lekko pochyloną głowę w lewo. Otaczają je falujące włosy spływające na plecy. Nie zachowały się ręce, które zostały ubite. Jej owalną twarz charakteryzuje wydatny nos oraz usta o pełnych wargach, a także spojrzenie skierowane w dół. Kobieta ubrana jest w zwiewną suknię przewiązaną w pasie wstążką. U dołu widać fragmenty bosych stóp.

Zarys problematyki artystycznej

Sposób wykonania rzeźby oraz jej proporcje zdradzają rękę wprawnego kamieniarza, który z pietyzmem w miękkim alabastrze odkuł wiele precyzyjnych detali twarzy, czy też stroju, jak np. przepasującą biodra wstążkę. Szczególnie na uwagę zasługuje sposób kształtowania piersi okrytych prawie że przeźroczystą tkaniną. Niestety uszkodzenia w partii rąk i pozbawienie przedstawienia atrybutu uniemożliwia jednoznaczną interpretację.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Brak rąk oraz atrybutu, o czym może świadczyć uszkodzenie powyżej prawego kolana.

Streszczenie

Sposób wykonania rzeźby ukazującej zapewne personifikację z końca XVI wieku oraz jej proporcje zdradzają rękę wprawnego kamieniarza, który z pietyzmem w alabastrze odkuł wiele precyzyjnych detali twarzy, czy też stroju, jak np. przepasującą biodra wstążkę. Szczególnie na uwagę zasługuje sposób kształtowania piersi okrytych prawie że przeźroczystą tkaniną. Niestety uszkodzenia w partii rąk i pozbawienie przedstawienia atrybutu uniemożliwia jednoznaczną interpretację oraz jej pierwotne przeznaczenie.

Jak cytować?

ks. Szymon Tracz, "Personifikacja (?)", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/personifikacja

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności