Ołtarz boczny pw. Trójcy Świętej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Dobczyce
Miejscowość
Dobczyce
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych
Miejsce przechowywania
północna ściana nawy
Identyfikator
DZIELO/11107
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
druga–trzecia ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
drewno; techniki stolarskie, rzeźbienie, złocenie, polichromowanie
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Ołtarz ufundowany do wyposażenia starszego od obecnego kościoła Św. Jana Chrzciciela, po wzniesieniu nowego przeniesiony do obecnego.

Opis

Ołtarz architektoniczny, jednoosiowy, z wydzieloną częścią cokołową i predellą, jednokondygnacyjny, ze zwieńczeniem, dostępny po dwóch kamiennych stopniach. Mensa drewniana z kamiennym portatylem, wsparta na tumbie z neorokokowym kartuszem na froncie. Tabernakulum w formie prostopadłościennej skrzynki, flankowanej z przodu płaskorzeźbionymi kolumienkami, nad nimi rozety; górna krawędź obwiedziona profilowanym gzymsem. Drzwiczki w kształcie formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym, ujęte ramą, z płaskorzeźbionym przedstawieniem kielicha i hostii w polu. Nastawa ujęta dwiema parami kolumn umieszczonych na tle pilastrów podtrzymujących pełne belkowanie, przerwane nad polem środkowym, występujące ponad kolumnami; skrajna para kolumn ustawiona ukośnie względem retabulum. W polu środkowym nisza w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem wklęsło-wypukłym nadwieszonym, ujęta podwójną profilowaną ramą, w niszy obraz Trójcą Święta. Ponad obrazem, na osin neorokokowy kartusz z koroną i inicjałami: KK, otoczony czterema uskrzydlonymi główkami anielskimi. Pomiędzy kolumnami figury św. Wojciecha i św. Stanisława ustawione na konsolach. Zwieńczenie w kształcie aedikuli, ujęte parą łukowato wygiętych pilastrów oraz spływami wolutowymi, na gzymsie koronującym z płaskorzeźbionym Okiem Opatrzności w glorii promienistej oraz z parą wazonów po bokach. W polu owalny obraz z przedstawieniem Ecce Homo ujęty profilowaną ramą. W zwieńczeniu, w osiach kolumn para puttów i para wazonów. Trzony pilastrów i przyłucza w polu głównym dekorowane ornamentem neorokokowym; fryz zdobiony rozetami. Struktura polichromowana w kolorze seledynowym; kolumny, ornamenty i profile złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Późnobarokowy ołtarz warsztatu krakowskiego z drugiej–trzeciej ćwierci XVIII wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Ołtarz drewniany, rzeźbiony, polichromowany, złocony; architektoniczny, jednoosiowy, z wydzieloną częścią cokołową i predellą, jednokondygnacyjny, ze zwieńczeniem, dostępny po dwóch kamiennych stopniach. Nastawa ujęta dwiema parami kolumn umieszczonych na tle pilastrów podtrzymujących pełne belkowanie. W polu środkowym obraz Trójcą Święta w złoconych ramach. Pomiędzy kolumnami figury św. Wojciecha i św. Stanisława ustawione na konsolach. W zwieńczeniu owalny obraz Ecce Homo w złoconej ramie oraz płaskorzeźbione Oko Opatrzności w glorii promienistej; w osiach kolumn para puttów i para wazonów. Dzieło warsztatu krakowskiego z drugiej–trzeciej ćwierci XVIII wieku.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Ołtarz boczny pw. Trójcy Świętej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-pw-trojcy-swietej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności