Ołtarz boczny Matki Boskiej Różańcowej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Krzeszowice
Miejscowość
Krzeszowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Parafia Św. Marcina z Tours
Miejsce przechowywania
kościół, nawa, trzecie przęsło od zachodu, po stronie południowej
Identyfikator
DZIELO/11466
Kategoria
ołtarz
Czas powstania
trzecia ćwierć XIX wieku, około 1872 roku
Technika i materiał
marmur; kucie, rzeźbienie
Wymiary podstawowe
wysokość – około 220 cm
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Ołtarz sprawiony na wyposażenie nowo budowanego, neogotyckiego kościoła w Krzeszowicach, poświęconego w 1874 roku, z wykorzystaniem starszych obrazów oraz elementów rzeźbionych w zwieńczeniu. Ufundowany w 1872 roku przez potomków Piotra i Melanii z Szembeków Branickich oraz parafian.

Opis

Ołtarza architektoniczny, przyścienny, jednokondygnacyjny, trójosiowy, ze zwieńczeniem. Mensa skrzyniowa z wydzielonym cokołem i gzymsem; antependium zdobione trzema dużymi, inkrustowanymi rozetami, flankowane po bokach rzeźbami umieszczonymi w arkadowych, ostrołukowych, wspartych na kolumienkach niszach. Retabulum prostokątne, płaskie, trójdzielne. W polu środkowym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Po bokach obrazu prostokątne płyciny z dekoracją w formie wazonów z kwiatami i wstęgami. Tło retabulum wypełnione trójbarwną (niebieską, zieloną i bordową) inkrustacją o motywach czteroliścia. W zwieńczeniu ołtarza kolisty obraz Święta Rodzina, ujęty ażurową, drewnianą ramą (pochodzącą zapewne ze starszego ołtarza) o motywach okuciowych (pierwsza połowa XVII wieku). Po jego bokach skrzydlate aniołki ustawione na postumentach.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz w stylu neorenesansu włoskiego z wykorzystaniem części starszego ołtarza z poprzedniego kościoła.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Ołtarz z marmuru, zdobiony inkrustacją z barwnego kamienia, architektoniczny, jednokondygnacyjny, z drewnianym zwieńczeniem. Mensa skrzyniowa; antependium z trzema rozetami pośrodku, flankowanymi rzeźbami w niszach. Nastawa prostokątna, trójosiowa, pola obwiedzione listą z wielobarwnych czworoliści, w polu środkowym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w ozdobnej ramie; w osiach skrajnych wazy z kwiatami i kadzielnice. W zwieńczeniu obraz Święta Rodzina w ozdobnym obramieniu oraz po bokach dwa uskrzydlone aniołki. Ołtarz ufundowany w trzeciej ćwierci XIX wieku, około 1872 roku, z wykorzystaniem obrazu ołtarzowego i zwieńczenia ze starszego ołtarza z poprzedniego kościoła.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Ołtarz boczny Matki Boskiej Różańcowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-matki-boskiej-rozancowej-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności