Męczeństwo św. Sebastiana

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Polanka Wielka
Miejscowość
Polanka Wielka
Miejsce przechowywania
krypta pod nowym kościołem
Identyfikator
DZIELO/25139
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 78 cm
wysokość – 109 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 100 cm
Szerokość bez ramy – 68 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz pochodzi ze zwieńczenia ołtarza bocznego z drewnianego kościoła św. Mikołaja.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta w drewnianej, profilowanej ramie. W centrum św. Sebastian przywiązany do drzewa, zwrócony w trzech czwartych w prawo, silnie pochylony, z rękami związanymi na plecach, z wysuniętą lewą nogą. Twarz ma wyrazistą, nos długi, usta lekko otwarte, oczy zamknięte, a włosy czarne. Jego nagie ciało przepasane na biodrach jest przebite czterema strzałami. Przed nim stoi anioł, który wyciąga z jego piersi strzałę. Anioł ma twarz pełną, nos krótki, usta drobne, włosy gęste, ciemne, z drobnymi puklami. Ubrany jest w luźną, niebieską suknię, odkrywającą dłonie i plecy oraz nogi. U stóp świętego leży tarcza, kołczan ze strzałami i łuk. W tle widoczne drzewa i krzewy oraz niebo.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz jest jedną z kilku zachowanych w Polsce replik dzieła antwerpskiego malarza Gerarda Seghersa (1591-1651), rytowanego przez Paula Pontiusa około 1618-1658 i François Ragota około 1630-1670. Z tych samych rycin korzystali autorzy obrazów przedstawiających wczesnochrześcijańskiego świętego w kościołach w Bliznem (1723), Bieczu (2. poł. XVII w.) i Wąchocku (XVII w.).

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Po konserwacji, z trzech stron dosztukowane fragmenty płótna.

Streszczenie

Obraz jest jedną z kilku zachowanych w Polsce replik dzieła antwerpskiego malarza Gerarda Seghersa. Pierwotnie znajdował się w jednym z ołtarzy w drewnianym kościele. Wykonany został najpewniej w XVIII wieku.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Męczeństwo św. Sebastiana", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/meczenstwo-sw-sebastiana-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności