Epitafium Juliana Gorczyńskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Stryszów
Miejscowość
Stryszów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Parafia Św. Jana Kantego
Tagi
Gorczyński Julian
Miejsce przechowywania
nawa kościoła
Identyfikator
DZIELO/08325
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
około 1874 roku
Technika i materiał
marmur dębnicki, techniki kamieniarskie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Epitafium poświęcone Julianowi Gorczyńskiemu zostało wystawione zapewne około 1874 roku przez jego żonę, Marię z Czajkowskich.

Opis

Epitafium w formie leżącego prostokąta, ujęte grubą ramą, dekorowaną po wewnętrznej stronie maswerkiem. W polu inskrypcja „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / JULIANOWI z GÓRKI / GORCZYNSKIEMU / NAJLEPSZEMU MĘŻOWI I OJCU NAJZACNIEJSZEMU OBYWATELOWI / DZIEDZICOWI STRYSZOWA, DĄBRÓWKI, FUNDATOROWI TEGOŻ KOŚCIOŁA / *1797 R(OKU) +1874 R(OKU) W KRAKOWIE I TAM POCHOWANEMU / WDZIĘCZNA ŻONA Z CÓRKAMI, PROSZĄ O WESTCHNIENIE”.

Zarys problematyki artystycznej

Julian z Górki Gorczyński (Górczyński) (10 luty 1797 - 31 stycznia 1874) herbu Odrowąż, był dziedzicem Stryszowa i Dąbrówki. Sfinansował rozbudowę kościoła w Stryszowie w latach 1840-1841. W kościele nad jedną z empor, nad zakrystią znajduje się herb Odrowąż i inicjały fundatora „JG”. Około 1850 roku Gorczyński wziął ślub z Marią Czajkowską (1830-1904), z którego to małżeństwa urodziła się Rozalia (1858-1917), późniejsza dziedziczka Stryszowa, żona Franciszka Łubieńskiego. Julian Gorczyński zasłużył się w 1860 roku w organizacji szkoły w Stryszowie („przeznaczył rocznie 21 złr, 6 siąg drzewa i dom na szkołę i mieszkanie nauczycielowi odstąpić, tudzież dać deski na urządzenie ławek i inne materyały. Proboszcz X. Andruszkiewicz przyrzekł wszystkie potrzeby szkolne załatwić”). Zmarł w wieku 78 lat i został pochowany w Krakowie.
Epitafium w formie prostej tablicy obwiedzionej ramą o cechach neogotyckich (maswerk) stanowi typowy dla XIX wieku przykład wyrobu kamieniarskiego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Uszczerbki krawędzi epitafium.

Streszczenie

Epitafium poświęcone Julianowi Gorczyńskiemu zostało wystawione zapewne około 1874 roku przez jego żonę, Marię z Czajkowskich. Julian Gorczyński (10 luty 1797 - 31 stycznia 1874) herbu Odrowąż, był dziedzicem Stryszowa i Dąbrówki. Sfinansował rozbudowę kościoła w Stryszowie w latach 1840-1841. Neogotycka tablica epitafijna stanowi typowy dla XIX wieku przykład wyrobu kamieniarskiego.

Bibliografia

Lenczowski Franciszek, "O kościołach i parafiach w Stryszowie i Zakrzowie w diecezji krakowskiej" , „Nasza Przeszłość” , s. 191-233
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Julian Gorczyński" , [w:] "Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego: http://www.sejm-wielki.pl"
"Nekrolog: Julian z Górki Górczyński" , „Czas” , s. 4

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Epitafium Juliana Gorczyńskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-juliana-gorczynskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności