Matka Boska z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem

Szerokość bez ramy – 43,5 cm
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Obraz w kształcie stojącego prostokąta przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem. W centrum kompozycji ukazana Maria w ujęciu do kolan, w pozycji siedzącej, delikatnie zwrócona w lewo. Prawą dłonią obejmuje stojące na jej kolanach Dzieciątko, a lewą św. Jana Chrzciciela, który stoi po prawej stronie obrazu. Twarz Marii pełna o bladej karnacji z wyraźnie zaznaczonym podbródkiem, długim nosem oraz dużymi oczami ze wzrokiem skierowanym ku górze. Ubrana jest w czerwoną suknię z długimi rękawami, niebieski płaszcz oraz jasnozielony welon na głowie, którego jeden koniec przytrzymuje prawą dłonią. Wokół głowy Matki Boskiej jasne promienie. Dzieciątko ukazane w pozycji stojącej, w lekkim wykroku o esowato wygiętej sylwetce. Ręce ma uniesione, prawą dłonią czyni gest błogosławieństwa. Twarz pełna, okolona brązowymi i krótkimi włosami, oczy przymknięte, nos i usta niewielkie, wyraźnie zaznaczony podbródek. Dzieciątko ukazane niemal w akcie, z jasnoszarą chustą okrywającą lewe biodro. Po prawej stronie obrazu św. Jan Chrzciciel przedstawiony jako dziecko, zwrócony w stronę Dzieciątka Jezus. Ręce ma złożone i oparte na kolanach Marii, u prawego boku trzyma krzyż z białą banderolą. Głowa ukazana z lewego profilu, okolona jasnymi włosami z zadartym nosem i wyraźnym podbródkiem. Dół postaci okryty jasnobrązowym płaszczem z szarą podszewką. Rama nowa, drewniana, profilowana, fakturowana i złocona, od wewnątrz zdobiona perełkowaniem, a na zewnątrz wicią roślinną. Na odwrociu kartka z informacją: „Sponsorzy renowacji: / Beata i Andrzej Kuruc / Barbara i Jan Sołtys”.

Obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem oraz św. Janem Chrzcicielem, zawieszony na północnej ścianie prezbiterium, prawdopodobnie został wykonany w XVII wieku.

"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

Osoby związane z dziełem

Maria Działo, "Matka Boska z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-i-sw-janem-chrzcicielem-1