Matka Boska Saletyńska

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Lanckorona
Miejscowość
Lanckorona
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kalwaria Zebrzydowska
Parafia
Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela
Miejsce przechowywania
kaplica Matki Boskiej
Identyfikator
DZIELO/03309
Kategoria
płaskorzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX/XX wiek
Technika i materiał
masa plastyczna; płaskorzeźba polichromowana, złocona
Wymiary podstawowe
Inne wymiary – wysokoscBezRamy: wysokoscFigury: szerkoscBezRamy: szerokoscFigury: wymiarPodstawy: srednica: srednicaCzary: szerokoscRam:
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz sprawiony do kościoła.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, z przedstawieniem Matki Boskiej Saletyńskiej. Pośrodku ukazana w całej postaci, stojąca frontalnie Maria, z rękami ugiętymi w łokciach i dłońmi splecionymi w modlitewnym geście, ułożonymi na wysokości pasa. Twarz Marii owalna, pełna, o jasnej karnacji, z dużym nosem oraz małymi oczami i ustami; z oczu płyną łzy. Ubrana w różową bluzkę z długimi rękawami oraz w rozszerzającą się ku dołowi spódnicę ozdobioną motywem zygzaków i motywami kwiatków z listkami (róże?); w pasie przewiązana złotym fartuchem. Na ramionach widoczny łańcuch, pod szyją podwójny łańcuch z okazałym krzyżem z młotkiem i obcęgami po bokach. Głowa i ramiona okryte różową chustą spływająca aż do pasa. Na głowie zamknięta korona, wokół której nimb promienisty. U dołu inskrypcja: OBRAZ MARYI FRANCUSKI. Po prawej stronie obrazu, w prawym narożu ukazane śpiące na kamieniu dzieci oraz siedząca obok płacząca Matka Boska (Piękna Pani); wyżej w owalu na tle obłoków trzy główki aniołków ze złotymi skrzydłami. Po lewej stronie stado krów i klęczące dzieci, patrzące ku górze na unoszącą się do nieba Matkę Boską ukazaną w owalu na tle obłoków. W głębi, na horyzoncie widok kościoła z towarzyszącą zabudową – sanktuarium w La Salette.

Zarys problematyki artystycznej

braz ludowy wzorowany na polskich ludowych obrazach z połowy XIX wieku. Wygląd Marii zgodny z opisem świadków objawienia. Kompozycja obrazuje schemat wydarzenia. Czas budowy sanktuarium widocznego w tle może być elementem datującym.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Płaskorzeźbiony polichromowany i złocony obraz z przedstawieniem Matki Boskiej Saletyńskiej oraz scen objawienia maryjnego 19 września 1846 roku w La Salette. Obraz twórcy ludowego z przełomu XIX i XX wieku.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Matka Boska Saletyńska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-saletynska

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności