Matka Boska Różańcowa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Brzeźnica
Miejscowość
Marcyporęba
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Północ
Parafia
Św. Marcina
Tagi
malarstwo XIX wieku Matka Boska Różańcowa
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny południowy
Identyfikator
DZIELO/13583
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz został wykonany w XIX wieku i umieszczony w ołtarzu bocznym, który prawdopodobnie wykonał anonimowy pracownik Antoniego Gegenbaura w drugiej połowie XVIII wieku.

Opis

Obraz Matki Boskiej Różańcowej ze świętymi dominikańskimi w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem wklęsło-wypukłym z uskokami. Kompozycja dwustrefowa, w partii wyższej ukazana jest Matka Boska w pozycji siedzącej na obłokach, frontalnie, z Dzieciątkiem Jezus na prawym boku, lewą ręką podająca różaniec św. Katarzynie. Twarz o delikatnych rysach, oczy przymknięte, wzrok skierowany na św. Katarzynę; jasne i długie włosy. Maria ubrana jest w jasnoróżową suknię z długimi rękawami; błękitny płaszcz otulający całą postać oraz biały welon na głowie. Dzieciątko zwrócone jest trzy czwarte w lewo, ze skrzyżowanymi nogami, prawą ręką podaje różaniec św. Dominikowi, a lewą ma ugiętą w łokciu. Twarz pełna, zarumieniona, włosy jasne i kędzierzawe. Dzieciątko ubrane jest w białą pieluszkę, osłaniającą biodra. Matka Boska i Dzieciątko mają wokół głów koliste nimby, a na głowach zamknięte korony. W dolnej strefie, po lewej stronie obrazu klęczy św. Dominik, zwrócony w lewo, prawą ręką odbierający różaniec od Dzieciątka, a lewą ma złożoną na piersi. Twarz ukazana jest z lewego profilu o rysach twarzy starszego mężczyzny z siwą i krótką brodą, długim nosem, łysiną na głowie i śniadą cerą. Ubrany jest w płaszcz i habit dominikański. Poniżej widoczny jest niebieski glob ziemski oraz głowa psa z pochodnią w pysku. Po prawej stronie klęczy św. Katarzyna ze Sieny, zwrócona trzy czwarte w prawo, która prawą ręką odbiera różaniec od Marii, a lewą unosi ku górze. Twarz owalna z pełnymi ustami, krótkim nosem i dużymi oczami ze wzorkiem skierowanym na Matkę Boską. Ubrana jest w strój dominikański: habit, płaszcz i welon z podwiką. W oddali widoczny jest pejzaż górski i zabudowania. W górnej części kompozycji pochmurne niebo oraz uskrzydlone główki anielskie w narożach oraz jedna przy stopie Matki Boskiej.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz przedstawia Matkę Boską Różańcową. Modlitwę różańcową rozpowszechnił dominikanin Alanus de Rupe, który jej powstanie łączył z osobą św. Dominika. Pierwsze bractwo różańcowe zostało założone w 1475 roku przez Jakuba Sprengera, przeora klasztoru Dominikanów w Kolonii. Wtedy też zaistniała potrzeba przedstawienia Matki Boskiej Różańcowej na obrazach. W drugiej połowie XV wieku obrazy te nawiązywały do znanych już wizerunków Matki Boskiej: Matki Boskiej Opiekuńczej, Immaculaty czy Marii w ogrodzie różanym. W Polsce wizerunki różańcowe pojawiły się w pierwszej połowie XVI wieku i dzielą się na kilka typów: Matkę Boską Różańcową w typie Niewiasty Apokaliptycznej, Matkę Boską Orędowniczkę wiernych, przedstawienia wzorowane na wizerunkach Matki Boskiej Śnieżnej oraz Matkę Boską przekazującą różaniec świętym dominikańskim. Ta ostatnia formuła ikonograficzna rozpowszechniła się w Polsce w XVII wieku, zwłaszcza za pośrednictwem malarstwa włoskiego. Znalazła również zastosowanie na obrazie w kościele św. Marcina w Marcyporębie.

Streszczenie

Obraz został wykonany w XIX wieku i umieszczony w ołtarzu bocznym, który prawdopodobnie wykonał anonimowy pracownik Antoniego Gegenbaura w drugiej połowie XVIII wieku.

Bibliografia

"Maryja Orędowniczka Wiernych. Ikonografia nowożytnej sztuki kościelnej w Polsce, t. 2", Warszawa 1987

Jak cytować?

Maria Działo, "Matka Boska Różańcowa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-rozancowa-30

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności