Matka Boska Niepokalanie Poczęta

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Lanckorona
Miejscowość
Skawinki
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kalwaria Zebrzydowska
Parafia
Parafia Św. Joachima w Skawinkach
Tagi
malarstwo XIX wieku Matka Boska Niepokalanie Poczęta
Miejsce przechowywania
na zasuwie ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/06680
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 136 cm
wysokość – 192 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 186 cm
Szerokość bez ramy – 130 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Obraz powstał w XIX wieku w warsztacie nieznanego artysty.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta o wklęsłych górnych narożach. W centrum kompozycji ukazana Matka Boska w całej postaci, stojąca na globie ziemskim, prawą stopą depcząca węża, a lewą półksiężyc, w delikatnym kontrapoście, z lewą nogą ugiętą w kolanie, a rękami złożonymi w geście modlitwy, z głową skierowaną w lewo. Twarz Marii owalna, o pełnych i zarumienionych policzkach, z długim nosem, drobnymi ustami i ze wzrokiem zwróconym ku górze. Włosy długie, jasne, falowane, spływające na plecy; wokół głowy wieniec z 12 gwiazd. Matka Boska ubrana jest w długą, białą suknię z długimi rękawami, przewiązaną w talii oraz niebieski płaszcz zarzucony na prawe przedramię i osłaniający dół postaci; na stopach ma założone sandały, a na głowie przejrzysty, rozwiany welon. Półksiężyc zwrócony rogami do góry, wąż ukazany z jabłkiem w pysku. Tło ciemne, w szarości, w dolnej partii kłęby szarych chmur. Po bokach obrazu uskrzydlone aniołki. Kolorystyka przygaszona, pastelowa. Dominantą kolorystyczną jest błękitny płaszcz, o miękkim modelunku. Gwiazdy w formie złoconych aplikacji. Rama drewniana, profilowana, złocona i srebrzona.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz „Matka Boska Niepokalanie Poczęta” namalował nieznany artysta w XIX wieku. Matka Boska została ukazana w tradycyjnej konwencji ikonograficznej, w nawiązaniu do słów z Apokalipsy św. Jana: „I wielki znak ukazał się na niebie: Niewiasta w słońce obleczona, I księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu” (Ap 12, 1). Symbolika księżyca pod stopami Marii jest wieloznaczna. Przeważnie tłumaczy się go jako symbol zła. Według komentatorów Apokalipsy rogi księżyca powinny być skierowane ku dołowi, gdyż oświetlało go z góry słońce, w które odziana jest Niewiasta. Zwykle jednak, ze względów kompozycyjnych artyści kierowali je ku górze, podobnie jak na obrazie w kościele w Skawinkach. Wąż z jabłkiem w pysku umieszczony pod stopami Marii również oznacza walkę ze złem. Nawiązuje też do wydarzeń Starego Testamentu, w których postać Ewy odczytuje się jako prefigurację Matki Boskiej.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry

Streszczenie

Obraz „Matka Boska Niepokalanie Poczęta” namalował nieznany artysta w XIX wieku. Matka Boska została ukazana w tradycyjnej konwencji ikonograficznej, w nawiązaniu do słów z Apokalipsy św. Jana.

Bibliografia

Biernacka Małgorzata, "Niepokalane Poczęcie" , [w:] "Maryja Matka Chrystusa" , Warszawa 1987 , s. 27-93

Jak cytować?

Maria Działo, "Matka Boska Niepokalanie Poczęta", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-niepokalanie-poczeta-9

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności