Dzieje zabytku nie są znane.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem Matki Boskiej Niepokalanej. W centrum kompozycji Maria ponad globem, prawą stopą dociska do niego półksiężyc oraz głowę smoka, prawą ręką przytrzymuje na piersi płaszcz, lewą odwodzi do boku. Ma owalną twarz o łagodnym wyrazie, szeroko otwarte, ciemne oczy, które wznosi do góry, wąski nos i małe usta, policzki pełne. Jest ubrana w białą, przepasaną czerwonym pasem suknię, lamowaną na dekolcie i przy rękawach złotem. Na nią ma narzucony niebieski płaszcz z białym, wywinietym podbiciem w okolicach głowy i czerwonym w dolnej części. Wokół głowy ma 12 rozświetlających to miejsce gwiazd. Wokół Marii unosi się szereg uskrzydlonych główek anielskich i putt, z których jedno, czarne, przybrane różanym wiankiem trzyma kadzielnicę, a drugie, ponad nim, kwiat lilii. Smok pod stopą Niepokalanej przybiera postać ciemnozielonego potwora o długiej szyi, zawiniętym, długim ogonie i rozpostartych, postrzępionych skrzydłach; w zębach trzyma jabłko. Tło obrazu jasnożółte.
Będące głównym przedstawienie obrazu Niepokalane Poczęcie Najświętszej Marii Panny jest tematem pojawiającym się w polskiej sztuce sakralnej często w XVII i XVIII wieku. Wspomniany wątek nawiązuje do fragmentów Starego Testamentu, dwunastego rozdziału Apokalipsy oraz sceny spotkania św. Anny i św. Joachima przy Złotej Bramie. Jego ikonografia rozwijała się od przedstawień Niewiasty Apokaliptycznej do Immaculaty idealnej. Rozpowszechnienie przedstawienia wiązało się z rosnącym kultem Marii. Początkowo wyobrażano ją z półksiężycem, koroną z 12 gwiazd, słońcem i smokiem, czyli niemal tak jak na obrazie w Łopusznej. Smoka zastąpiono później wężem symbolizującego grzech oraz szatana. Trzymane przez niego w paszczy jabłko odnosi się do grzechu pierworodnego, spod którego Maria – nowa Ewa, została wyjęta.
Dobry.
Obraz przedstawiający Niepokalane Poczęcie Najświętszej Marii Panny został namalowany w XVIII wieku. Odwołuje się do wcześnie wykształconej ikonografii, kiedy Marię wyobrażano z półksiężycem, koroną z 12 gwiazd, słońcem i smokiem.
Agata Felczyńska , "Matka Boska Niepokalanie Poczęta", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-niepokalanie-poczeta-15