Zespół ławek dla kościoła św. Jakuba w Myślenicach wykonał w 1911 roku bliżej nieznany rzeźbiarz z Zakopanego. W ramach prac renowacyjnych w 2007 roku rzeźbiarz Jan Wątor uzupełnił brakujące sterczyny, zachowane natomiast umocował.
Po obu stronach nawy kościoła są dwa rzędy ławek osadzonych na drewnianych podłogach, po pięć w każdym. Zarówno fronty, zaplecki, jak i policzki są bogato rzeźbione w motywy rozet i lilii zakopiańskich. Boki każdej z ławek wieńczą niewielkie sterczyny w formie tulipanów.
Wykonane przez pochodzącego z Zakopanego anonimowego artystę ławki w kościele św. Jakuba w Myślenicach prezentują tzw. styl zakopiański, jaki wykształcił się w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. Twórcą tego nurtu był Stanisław Witkiewicz, którego zamiarem było stworzenia podwalin dla nowoczesnej polskiej architektury narodowej, do czego wzorzec miała stanowić sztuka Podhala. Styl ów dotyczył nie tylko realizacji architektonicznych, ale także – stanowiąc ich pewne dopełnienie – miał obejmować wystrój wnętrz wraz ze sprzętem gospodarczym i drobnym wyposażeniem, jak również ubiory i instrumenty muzyczne. Witkiewicz czerpiąc z wzorów rodzimych podhalańszczyzny wzbogacał je motywami secesyjnymi. Najczęściej stosowanymi detalami ornamentacyjnymi były stylizowane rozety, lilijki oraz słoneczniki. Kres stylu zakopiańskiego nastąpił jeszcze za życia Witkiewicza, ramy czasowe dla tego zjawiska określa się na lata 1891-1914, pewne jego wątki były jednak naśladowane przez późniejszych twórców.
Dobry.
Zespół ławek w kościele św. Jakuba w Myślenicach został wykonany w 1911 roku przez anonimowego rzeźbiarza z Zakopanego. Struktura ich jest utrzymana w stylu zakopiańskim, którego twórcą jest Stanisław Witkiewicz.
Paulina Chełmecka, "Ławki", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/lawki