Ławki

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Myślenice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Kościół
Św. Jakuba
Miejsce przechowywania
korpus nawowy
Identyfikator
DZIELO/17702
Kategoria
ławka
Ilość
10
Czas powstania
1911 rok
Technika i materiał
drewno cięte, rzeźbione
Wymiary podstawowe
szerokość – 230 cm
wysokość – 134 cm
Inne wymiary – długość zespołu pięciu ławek: 393 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Zespół ławek dla kościoła św. Jakuba w Myślenicach wykonał w 1911 roku bliżej nieznany rzeźbiarz z Zakopanego. W ramach prac renowacyjnych w 2007 roku rzeźbiarz Jan Wątor uzupełnił brakujące sterczyny, zachowane natomiast umocował.

Opis

Po obu stronach nawy kościoła są dwa rzędy ławek osadzonych na drewnianych podłogach, po pięć w każdym. Zarówno fronty, zaplecki, jak i policzki są bogato rzeźbione w motywy rozet i lilii zakopiańskich. Boki każdej z ławek wieńczą niewielkie sterczyny w formie tulipanów.

Zarys problematyki artystycznej

Wykonane przez pochodzącego z Zakopanego anonimowego artystę ławki w kościele św. Jakuba w Myślenicach prezentują tzw. styl zakopiański, jaki wykształcił się w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. Twórcą tego nurtu był Stanisław Witkiewicz, którego zamiarem było stworzenia podwalin dla nowoczesnej polskiej architektury narodowej, do czego wzorzec miała stanowić sztuka Podhala. Styl ów dotyczył nie tylko realizacji architektonicznych, ale także – stanowiąc ich pewne dopełnienie – miał obejmować wystrój wnętrz wraz ze sprzętem gospodarczym i drobnym wyposażeniem, jak również ubiory i instrumenty muzyczne. Witkiewicz czerpiąc z wzorów rodzimych podhalańszczyzny wzbogacał je motywami secesyjnymi. Najczęściej stosowanymi detalami ornamentacyjnymi były stylizowane rozety, lilijki oraz słoneczniki. Kres stylu zakopiańskiego nastąpił jeszcze za życia Witkiewicza, ramy czasowe dla tego zjawiska określa się na lata 1891-1914, pewne jego wątki były jednak naśladowane przez późniejszych twórców.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Zespół ławek w kościele św. Jakuba w Myślenicach został wykonany w 1911 roku przez anonimowego rzeźbiarza z Zakopanego. Struktura ich jest utrzymana w stylu zakopiańskim, którego twórcą jest Stanisław Witkiewicz.

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Jarosz Karol, Inwentarze kościółka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba na Stradomiu w Myślenicach z roku 2010, z końca XIX wieku, z roku 1792, s. 63-64.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Ławki", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/lawki

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności