Ława kolatorska

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zabierzów
Miejscowość
Bolechowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła
Tagi
ława kolatorska ławka
Miejsce przechowywania
przedsionek
Identyfikator
DZIELO/00852
Kategoria
ławka
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno cięte, rzeźbione
Wymiary podstawowe
szerokość – 2,1 m
wysokość – 2,8 m
głębokość – 0,9 m
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ławę wykonano najpewniej do kościoła, w którym się znajduje.

Opis

Ława kolatorska na prostopadłościennej podstawie, przedpiersie z gzymsem, podzielone trzema pilastrami pomiędzy którymi prostokątne płyciny. Zaplecek o symetrycznym, wklęsło-wypukłym brzegu zdobiony ornamentem rocaille'owym i muszlami, zwieńczony dwoma stykającymi się wolutami i podwójną muszlą.

Zarys problematyki artystycznej

Ławy kolatorskie były przeznaczone dla darczyńców i fundatorów kościoła. Przeważnie dwu- lub trzysiedzeniowe, zamykane drzwiczkami, ustawiane były w prezbiterium lub nawach. Mogły być proste lub ozdobne, dekorowane herbem lub sygnowane nazwiskiem właściciela. Pozostawały w rękach kolejnych pokoleń. Omawiana ława dekorowana jest ornamentami powszechnie wykorzystywanymi w okresie rokoka – rocaille’owym oraz muszlą palmetową. Także wklęsło-wypukła linia zaplecka wskazuje na ten czas wykonania.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Na zdjęciu z 1969 roku, potwierdzonym po raz ostatni w 1997 roku, które uzupełnia kartę konserwatorską zabytku, widoczna jest bardzo podobna, lecz węższa ława, o przedpiersiu i zaplecku dekorowanymi dodatkowo przeplatającymi się wstęgami (malowanymi lub w technice intarsji).

Bibliografia

"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011
Nowowiejski Antoni Julian, "Wykład liturgii Kościoła katolickiego, t. 1, cz. 2", Ząbki 2010

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Ława kolatorska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/lawa-kolatorska-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności