lawaterz

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Liszki
Miejscowość
Morawica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Bartłomieja Apostoła
Kościół
Św. Bartłomieja Apostoła
Tagi
Górecki Tomasz Placidi Francesco
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/24884
Kategoria
lawaterz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, polerowany; blacha miedziana, polichromowana
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Opis

Lawaterz przyścienny, wsparty na wysokim cokole, którego przód zdobi prostokątna płycina o ściętych ćwierćkoliście narożach. Na cokole misa prostokątna, puklowana. Nad nią wklęsły zaplecek z pojemnikiem na wodę, ujęty profilowanymi spływami, zakończony półkoliście. Zaplecek zwieńczony profilowanym gzymsem w kształcie łuku odcinkowego, nadwieszonego, przechodzącego pośrodku w zawinięte do środka woluty rozłożystym liściem. Pojemnik na wodę okrągły, dołem wybrzuszony, w górnej części profilowany z pokrywą z kulą.

Zarys problematyki artystycznej

Lawaterz w kościele w Morawicy należy do najciekawszych tego rodzaju dzieł pochodzących z ośrodka kamieniarskiego w Dębniku koło Krakowa. Faliście ujęty zaplecek i gzyms z przechodzącym w zawiniętą do środka wolutę spiętą liściem, świadczą o wytrawnym projektancie. Taką wolutę, ale z liściem zwróconym ku dołowi, wykonano w lawaterzu w zakrystii katedry w Sandomierzu w drugiej ćwierci XVIII wieku. Być może projekt lawaterza należałoby przypisać Francescowi Placidiemu. Wykonał go kamieniarz z Dębnika Tomasz Górecki, który w Morawicy przebywał pod koniec 1756 roku.

Streszczenie

Lawaterz w kościele w Morawicy powstał w drugiej połowie XVIII wieku (być może około 1756 roku) i jest ciekawym dziełem zaprojektowanym przez wytrawnego architekta. Został wykonany z marmuru dębnickiego. Jego twórcą mógł być Tomasz Górecki, który w Morawicy przebywał pod koniec 1756 roku.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Kwaśnik Maria, "Morawica. Bogactwo wieków. Dzieje kościoła i parafii", Karniowice 2010

Jak cytować?

Józef Skrabski, "lawaterz", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/lawaterz

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności