Konfesjonał

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Łętownia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy
Miejsce przechowywania
kaplica
Identyfikator
DZIELO/11186
Kategoria
konfesjonał
Ilość
1
Czas powstania
XVII wiek
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 130 cm
wysokość – 200 cm
głębokość – 80 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Konfesjonał powstał zapewne w XVII wieku.

Opis

Konfesjonał ustawiony na niskiej podstawie z klęcznikami. Złożony z siedziska z wysokim zapleckiem, zakończonym płaskim baldachimem. Siedzisko ujęte dwiema wysokimi ściankami bocznymi, w połowie wysokości zwężonymi, od frontu z otworem w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym, z przedpiersiem w postaci niskich drzwiczek. Dolna połowa konfesjonału zwieńczona gzymsem, ścianki dekorowane płycinami w kształcie prostokątów i rombu. W górnej połowie otwór ścianki frontowej ujęty kolumienkami na cokołach, dźwigającymi konsole z maszkaronami, podtrzymującymi gzyms obiegający wszystkie boki konfesjonału, wyłamany w narożach. W partii gzymsu, nad otworem frontowym kartusz. Na ściankach bocznych prześwity z kratką. Zaplecek dekorowany płyciną w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym. Struktura polichromowana w kolorze czarnym, profilowania i dekoracja srebrzone, detale złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Za twórcę konfesjonałów w używanej do dziś formie uważany jest św. Karol Boromeusz, który na soborze trydenckim zaproponował odejście od stosowanych wcześniej siedzeń dla spowiedników. Zasadnicza forma konfesjonału opisana przez Boromeusza została zachowana aż do dzisiaj, jakkolwiek z czasem wprowadzono kilka zmian i udogodnień. Od XVII wieku występują symetryczne klęczniki po obu stronach siedziska spowiednika. Zamknięcie konfesjonału baldachimem nie stanowiło zasady i często budowano je bez górnego nakrycia, jakkolwiek takowe już stosunkowo często pojawiały się w XVIII wieku, a w XIX wieku stosowane były powszechnie, dla zwiększenia poczucia dyskrecji.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Uszkodzenia mechaniczne podstawy i klęczników, przetarcia i ubytki polichromii.

Streszczenie

Konfesjonał powstał zapewne w XVII wieku. Posiada tradycyjną strukturę z klęcznikami po obu stronach siedziska i zamknięciem w postaci płaskiego baldachimu.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Nowowiejski Antoni, "Wykład liturgii Kościoła katolickiego", Warszawa 1893
"Leksykon liturgii", Poznań 2006

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Konfesjonał", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/konfesjonal-9

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności