Tablica wykonana w / lub po 1849 roku i wmurowana w ścianę kościoła.
Tablica epitafijna w kształcie stojącego prostokąta z inskrypcją „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / Woyciech Broniowski / urodzony w roku 1809. zmarł / w roku 1849. gorliwy obywatel! do/bry małżonek! i dobry ojciec! / Pozostała w smutku familia / Pomnik ten z położyła. pole/cając duszę Jego pobożnych / westchnieniom."
W wielickim kościele znajduje się aż 29 tablic upamiętniających głównie mieszkańców okolicznych dworów, duchownych, lekarzy i urzędników salinarnych. Są to w większości, jak i w tym przypadku, proste, fundowane przez rodzinę zmarłego epitafia.
Omawiana tablica została wykonana z tzw. czarnego marmuru dębnickiego, czyli wapienia w kolorze czarnym, który z racji swej nietypowej właściwości polerowania do połysku nazywano marmurem. Wydobywano go w Dębniku koło Krzeszowic, w kamieniołomach należących od XVII wieku do 1953 roku do karmelitów bosych z Czernej. Materiał był niezwykle popularny w sztuce polskiej w XVII i XVIII wieku.
Dobry.
Prosta tablica epitafijna poświęcona Woyciechowi Broniowskiemu, który żył w latach 1809-1849 została ufundowana przez rodzinę i wykonana z tzw. czarnego marmuru dębnickiego.
Agata Felczyńska, "Epitafium Wojciecha Broniowskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-wojciecha-broniowskiego