Święta Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Tagi
malarstwo XVI wieku Matka Boska z Dzieciątkiem św. Jan Chrzciciel św. Józef Święta Rodzina
Miejsce przechowywania
Pałac biskupi
Identyfikator
DZIELO/17853
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XVI wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Włochy
Wymiary podstawowe
szerokość – 111,5 cm
wysokość – 112 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 85,5 cm
Szerokość bez ramy – 85,5 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz został wykonany w pierwszej połowie XVI wieku, przez malarza, zainspirowanego sztuką Bellinich, rodziny włoskich malarzy renesansowych.

Opis

Obraz w formie medalionu w kwadratowej ramie z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, ze św. Janem Chrzcicielem i św. Józefem. W centrum kompozycji Matka Boska ukazana jako siedząca z głową delikatnie pochyloną w prawo, dłońmi przytrzymuje siedzące Dzieciątko. Twarz ma trójkątną o małych, półprzymkniętych oczach; długim i prostym nosie oraz wąskich ustach. Ubrana jest w jasnobrązową suknię oraz czerwony płaszcz z zieloną podszewką, zarzucony na głowę i otulający całą postać, na głowie ma także biały welon. Dzieciątko w pozycji półleżącej, ukazane nagie, zwrócone ku św. Janowi Chrzcicielowi i obejmujące go prawą rączką za szyję. Twarz ma pełną o małych oczach, małym nosie i ustach, silnie zarumienioną na policzkach, okoloną jasnymi i kręconymi włosami. Z lewej strony obrazu na wysokim, kamiennym cokole przyklęka na prawe kolano św. Jan Chrzciciel, ukazany jako kilkuletnie dziecko, zwrócony trzy czwarte w lewo, z delikatnie uniesioną głową. W rękach trzyma laskę zakończoną krzyżem. Twarz ma dziecięcą o pełnych policzkach, małych oczach skierowanych w górę, małym nosie i ustach, okoloną jasnymi i krótkimi włosami. Jego ciało przesłonięte jest w partii torsu i nóg brązową melotą. Po prawej stronie obrazu stoi św. Józef, zwrócony trzy czwarte w prawo, lewą ręką wspiera się na kiju pasterskim, a prawą trzyma się za głowę. Ubrany jest w niebieską suknię i żółty płaszcz. Twarz szeroka z wydatnym podbródkiem i długim nosem, włosy siwe i krótkie. Wokół głów św. Józef, Matka Boska i św. Jan Chrzciciel mają złote, okrągłe nimby. Karnacje postaci w odcieniu szarym, bladym; kolorystyka pastelowa. W oddali pejzaż górki, niebo różowo-niebieskie. Za Matką Boską pionowy, zielony pas kotary (?). Rama kwadratowa z polem obrazowym w kształcie medalionu, zdobiona na brzegu pasami kimationu, profilowaniem, a w przyłuczach stylizowanymi liśćmi akantu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przemalowany; rama XIX wiek; pęknięcie warstwy malarskiej, ubytki warstwy malarskiej.

Streszczenie

Obraz „Święta Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem” został wykonany w pierwszej połowie XVI wieku, przez malarza, zainspirowanego sztuką Bellinich, rodziny włoskich malarzy renesansowych.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Święta Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/swieta-rodzina-ze-sw-janem-chrzcicielem

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności