Św. Józef z Dzieciątkiem

olej na płótnie
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Obraz przedstawiający św. Józefa z Dzieciątkiem powstał w drugiej połowie XIX wieku. Został wtórnie zamontowany do ołtarza bocznego.

Podobrazie w formie stojącego prostokąta, pole obrazowe zamknięta łukiem półkolistym nadwieszonym. W centrum św. Józef ukazany w całej postaci, frontalnie, w wykroku, z głową przechyloną na lewe ramię. W prawej, ugiętej ręce trzyma gałązkę lilii, lewą podtrzymuje Dzieciątko. Twarz ma pociągłą, o delikatnych rysach, dużych oczach, prostym nosie i pełnych ustach, okoloną krótkimi, siwymi włosami i brodą. Ubrany jest w obszerną, fioletową tunikę, przepasaną w talii, ze złoconą lamówką wokół otworu na szyję. Na ramiona ma narzucony brązowy płaszcz z zieloną podszewką, który podtrzymuje z przodu lewą dłonią. Na stopach ma sandały. Dzieciątko ukazane w pozycji siedzącej, zwrócone w trzech czwartych w lewo, z głową przedstawioną frontalnie. Twarz ma okrągłą, o dużych oczach, małym nosie i pełnych ustach, okoloną krótkimi, jasnymi włosami. Ubrane jest w białą, luźną tunikę ze złoconą lamówką wokół otworu na szyję. Postacie ukazane na tle nieba wypełnionego błekitno-szarymi obłokami.

Święty Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Chrystusa. Przedstawiany jest jako starszy mężczyzna z Dzieciątkiem Jezus. Jego atrybutem jest lilia, gdyż żył w czystości.

Dobry, drobne przetarcia warstwy malarskiej

Obraz przedstawiający św. Józefa z Dzieciątkiem powstał w drugiej połowie XIX wieku. Święty ten był oblubieńcem Marii i opiekunem Chrystusa. Jego atrybutem jest lilia.

Janicka-Krzywda Urszula, "Łętownia. Kościół pw. św Apostołów Szymona i Judy Tadeusza", Kraków 2011
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Paulina Kluz, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-36