Św. Jan Nepomucen

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Jabłonka
Miejscowość
Podwilk
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Marcina
Kościół
Św. Marcina
Tagi
malarstwo XIX wieku św. Jan Nepomucen
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/13862
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 110 cm
wysokość – 220 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta w złoconej i profilowanej ramie. Święty Jan Nepomucen ukazany jest w pozycji klęczącej, zwrócony trzy czwarte w prawo. Głowa lekko pochylona na lewe ramię, wzrok skierowany w górę. Twarz okolona krótkim zarostem oraz półdługimi włosami, wokół głowy ma nimb utworzony z pięciu gwiazd. Święty ubrany jest w strój kapłański: czarną sutannę, białą komżę i brązową almucję z czerwoną podszewką. W prawej dłoni podtrzymuje krucyfiks. Święty klęczy na obłokach, przed nim widoczna otwarta skięga, poniżej widok miejski na Pragę: most Karola i fragment Wełtawy. Tło obrazu szaro-oliwkowe. Kolorystyka chłodna, ciemna.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz powstał w XIX wieku, niestety nieznany jest autor tego dzieła. Dzieło utrzymane jest w konwencji barokowej, w zakresie kompozycji tradycyjne, ukazujące świętego w pozycji klęczącej z krzyżem i palmą męczeństwa w dłoni. Święty Jan Nepomucen był kanonikiem kolegiaty św. Idziego w Pradze, dlatego na obrazie został przedstawiony w stroju odpowiadającym tej godności. Święty wmieszany w walkę arcybiskupa Pragi z królem Wacławem, nie chcąc wyjawić tajemnicy spowiedzi, został uwięziony, poddany torturom, aż w końcu zginął zrzucony z mostu Karola do Wełtawy w 1393 roku. Krzyż, który trzyma w dłoni przypomina o jego szczególnej czci wobec Ukrzyżowanego.

Streszczenie

Obraz św. Jana Nepomucena powstał w XIXwieku, niestety nieznany jest autor tego dzieła. W centrum kompozycji został ukazany św. Jan Nepomucen, który był kanonikiem kolegiaty św. Idziego w Pradze, dlatego na obrazie został przedstawiony w stroju odpowiadającym tej godności. Krzyż, który trzyma w dłoni przypomina o jego szczególnej czci wobec Ukrzyżowanego.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Jan Nepomucen", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-nepomucen-21

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności