Św. Anna nauczająca małą Marię

Św. Bartłomieja Apostoła
Kościół
Św. Bartłomieja Apostoła
Zwieńczenie ołtarza bocznego (północno-wschodnie naroże korpusu nawowego)
Olej na płótnie
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Cechy stylowe obrazu wskazują, iż został umieszczony w strukturze ołtarza w XIX wieku. Obraz wzmiankowany jest w inwentarzu z 1928 roku jako stanowiący element zwieńczenia ołtarza bocznego dedykowanego Najświętszemu Sercu Jezusa.

Pole obrazowe o lekko wklęsłych bokach i podstawie oraz ściętych dolnych narożach, zamknięte półkolistym łukiem nadwieszonym, ujęte profilowaną, złoconą ramą. W środku przedstawienie św. Anny nauczającej Marię. Po prawej stronie kompozycji siedząca en face, w ujęciu do kolan postać św. Anny. Lekko pochylona głowa w trzech czwartych zwrócona w lewo. Pociągłą twarz charakteryzują subtelne, wyraziste rysy. Na głowie biała chusta osłaniająca barki i szyję. Anna ubrana w zieloną, przewiązaną w pasie suknię z szerokimi rękawami oraz osłaniający plecy, ramiona i nogi ciemnoczerwony płaszcz. Lewą rękę unosi w geście przemowy (bądź "traditio"). Na kolanach otwarta księga. Po lewej stronie stojąca Maria zwrócona w trzech czwartych w prawo. Głowa nieznacznie pochylona. Zaokrągloną twarz charakteryzują delikatne rysy. Długie, falowane, jasnobrązowe włosy opadają na plecy. Ubrana w spodnią, czerwoną suknię z długimi, wąskimi rękawami obszytymi dekoracyjnymi galonami oraz wierzchnią, białą z długimi, szerokimi rękawami, dekoracyjnym obszyciem dekoltu, przewiązaną ozdobnym pasem. Ręce złożone w geście modlitewnym. Wokół głów postaci jasnożółte aureole. Tło jednolite, niebieskie.

Pojawiający się w sakralnym malarstwie nowożytnym wątek św. Anny nauczającej małą Marię stanowi jeden z ciekawszych przykładów przedstawień narracyjnych tej świętej. Anna zazwyczaj ukazywana w pozycji siedzącej stanowi dominantę kompozycyjną tego typu scen, których dopełnieniem jest stojąca tuż obok mała Maria. Istotnym elementem przedstawienia jest trzymana przez świętą na kolanach otwarta księga „Starego Przymierza”. Według św. Ambrożego (ok. 339-397) już w wieku dziecięcym Maria miała zostać zapoznana z proroctwem Izajasza: ”Oto Panna pocznie i porodzi Syna i nazwie go imieniem Emanuel” (Iz 7,14). Według tekstów apokryficznych (ProtEw Jk IV, 1) św. Anna poprzez odpowiednie wychowanie miała przygotować córkę do zbawczego planu Boga.

Bardzo dobry, brak widocznych uszkodzeń struktury i warstwy malarskiej.

Literatura

1. Tomasz Dziubecki, Pouczenie przez św. Annę, [w:] Ikonografia nowożytnej sztuki kościelnej w Polsce. Maryja Matka Chrystusa, Warszawa 1987, s. 100-103.
2. Apokryfy Nowego Testamentu, Protoewangelia Jakuba http://jednoczmysie.pl/protoewangelia-jakuba-protewjk/ (dostęp 30.09.2017)
3. Pismo Święte Starego Testamentu http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=479 (dostęp 30.09.2017)

Charakterystyczne dla malarstwa nowożytnego przedstawienie św. Anny ukazuje ją w kontekście narracyjnym, gdzie głównym wątkiem jest nauczanie małej Marii w świetle proroctw starotestamentalnych.

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

1. Archiwum Parafialne, Inwentarz, 1928.

Paulina Chełmecka, "Św. Anna nauczająca małą Marię", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-anna-nauczajaca-mala-marie