Obraz został namalowany około połowy XIX wieku i poddany konserwacji po 2000 roku.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta zwieńczonego łukiem z przedstawieniem św. Aleksandra (?). W centrum kompozycji święty stojący frontalnie z prawą ręką uniesioną, lewą opuszczoną ponad postacią kobiety klęczącej z prawej strony kompozycji. Twarz okolona krótkim zarostem, wysokie czoło, prosty nos, wzrok skierowany ku górze. Wokół głowy nimb. Święty jest ubrany w ciemnoniebieską albę i takiego samego koloru ornat, spod którego wystają końce złotej stuły. Po prawej stronie obrazu klęcząca kobieta, zwrócona w trzech czwartych w lewo, z głową do widza i rękami skrzyżowanymi na piersi. Ma twarz o dziewczęcych rysach, migdałowe oczy, wąski nos oraz niewielkie usta. Blond włosy przytrzymane opaską są misternie upięte, opadają na ramiona i plecy. Kobieta jest ubrana w czerwoną suknię z długimi rękawami i zielony płaszcz, który okrywa jej nogi i przechodzi przez prawe ramię. Po lewej stronie kompozycji klęczący, uskrzydlony anioł z rękami złożonymi do modlitwy. Ma okrągłą twarz o rysach dziecka i jasne, krótkie włosy. Jest ubrany w długą, ciemnozieloną suknię. Na drugim planie, po lewej stronie kompozycji ukazany starszy mężczyzna w brązowej sukni trzymający małego diabła (?).
Obraz ujęty w profilowaną ramę z uszakami w dolnych narożach i o profilu wklęsło-wypukłym górą.
Obraz jest przykładem dziewiętnastowiecznego malarstwa posługującego się idealizacją i uproszczoną formą. Wiele współczesnych opracowań określa główną postać jako św. Aleksandra, jednak życiorys żadnego ze świętych o tym imieniu nie wspomina o jego zdolnościach do czynienia egzorcyzmów, które można uznać za temat obrazu. Brak również wzmianki o takim wizerunku w źródłach z XIX wieku.
Dobry.
Obraz z przedstawieniem św. Aleksandra (?) jest przykładem dziewiętnastowiecznego malarstwa posługującego się idealizacją i uproszczoną formą. Ze względu na brak danych archiwalnych dotyczących obrazu trudno wskazać tytuł przedstawienia oraz zweryfikować imię świętego.
Agata Felczyńska, "Św. Aleksander", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-aleksander