Portret Sebastiana Piskorskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Centrum
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
Sebastian Piskorski
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/23699
Kategoria
obraz
Czas powstania
około 1707 roku
Technika i materiał
olej na płótnie; drewno toczone, rzeźbione, złocone
Wymiary podstawowe
szerokość – 110 cm
wysokość – 146 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 87 cm
Szerokość bez ramy – 69 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Obraz powstał zapewne niedługo po śmierci w 1707 roku zasłużonego duchownego, proboszcza kolegiaty św. Anny i budowniczego nowej świątyni. W dostępnych źródłach nie odnaleziono informacji o autorze dzieła.

Opis

Obraz w kształcie stojącego owalu, w profilowanej, złoconej ramie, zwieńczonej od jej połowy ażurowym ornamentem roccaille'owym. Na obrazie przedstawiony ksiądz Sebastian Piskorski, ujęty do kolan, w trzech czwartych, zwrócony w prawo, z prawą ręką spoczywającą na stoliku, w lewej trzyma chustę. Jest ubrany w białą komżę i czarny mucet obszyty czerwoną parurą, na który narzucona jest czerwona załoga (pelerynka) z białym kołnierzem. Jego twarz jest pociągła, nos długi, oczy otwarte, zwrócone wprost na widza, twarz okolona krótką brodą, włosy krótkie, nakryte czarną piuską. W lewej części obrazu napis „M(AGISTER) SEBASTANIUS / PISKORSKI U(TRIUSQUE) I(URIS) D(OCTOR) / Canonicus Cath(edralis) Crac(oviensis) sancti/monia vita; in directione Fa/bricae istius Ecclesiae S(antae) Annae / admiranda Provide(n)tia aliisq(ue) do/nis animi large a DEO cumulatus.” .

Zarys problematyki artystycznej

Portret księdza Sebastiana Piskorskiego, budowniczego i prowizora kościoła św. Anny, jest kolejnym wizerunkiem zasłużonych dla świątyni duchownych, wiszącym obecnie w zakrystii kościoła. Postać identyfikuje napis w języku łacińskim wymieniający wykształcenie zmarłego (doktor obojga praw), funkcje (kanonik katedry krakowskiej) i zasługi (budowa kościoła św. Anny). Jednakże poziom artystyczny samego dzieła jest stosunkowo niski, wskazujący na lokalne, cechowe środowisko. Niski poziom dzieła dziwi, zważywszy na dzieło życia Piskorskiego, jakim był kościół św. Anny, jedno z najwybitniejszych dzieł architektury, rzeźby i malarstwa w Europie.

Streszczenie

Portret księdza Sebastiana Piskorskiego powstał zapewne około 1707 roku. Jest jednym z wielu portretów zasłużonych dla świątyni proboszczów. Upamiętnia duchownego odpowiedzialnego ze strony władz Uniwersytetu Jagiellońskiego za budowę i wystrój akademickiej świątyni.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 4: Miasto Kraków, cz. 2: Kościoły i klasztory śródmieścia, z. 1", Warszawa 1971

Osoby związane z dziełem

Inne dzieła z tego roku

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Portret Sebastiana Piskorskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-sebastiana-piskorskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności