Portret księdza Franciszka Prezentkiewicza

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Wieliczka
Miejscowość
Wieliczka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wieliczka
Parafia
Św. Klemensa
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/08983
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX/XX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz powstał najpewniej na przełomie XIX i XX wieku.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta powstał najpewniej na przełomie XIX i XX wieku.
Na ciemnoczerwonym niemal jednolitym tle został ukazany ksiądz Franciszek Prezentkiewicz w popiersiu, zwrócony lekko w lewo. Twarz owalna, z szerokim nosem, wydatnymi ustami, jasnymi oczami, okolona jasnobrązowymi, krótkimi włosami. Postać ubrana w czarną sutannę z koloratką oraz czarny płaszcz zarzucony na ramiona. W lewym, górnym rogu sygnatura „P(iotr) Niziński”. Obraz oprawiony w prostą, profilowaną przy wewnętrznej krawędzi ramę, z tabliczką na dole, na której napis „Ks(iądz) Franciszek Prezentkiewicz / proboszcz / 1933-1938”.

Widać sposób prowadzenia pędzla, zastosowano oszczędną gamę kolorystyczną.

Zarys problematyki artystycznej

Przedstawiony na obrazie ksiądz Franciszek Prezentkiewicz był proboszczem parafii w Wieliczce od 1933 roku do śmierci w 1937 roku.
Malarz, którego sygnatura widnieje w lewym, górnym roku portretu – Piotr Niziński, był w pełni profesjonalnym artystą. Odbył studia w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1885-1891), gdzie uczył się m.in. u Leopolda Löfflera, Władysława Łuszczkiewicza i Jana Matejki. Od 1892 roku studiował w Akademii Monachijskiej, odbył też podróż do Włoch. Jest znany z realizacji polichromii wnętrz kościołów m.in. św. Zygmunta w Wawrzeńczycach (1884), Reformatów w Zakliczynie (1890), Franciszkanów w Gołonogu (1892), św. Bartłomieja w Szczurowej (1893) czy – wspólnie ze Stefanem Matejką kościoła św. Mikołaja (1893) oraz kaplicy Matki Boskiej Bolesnej w kościele Franciszkanów w Krakowie (1897). Mimo, iż było to jego główne zajęcie, malował również sceny rodzajowe, religijne, studia kwiatów oraz portrety. Zmarł w 1919 roku.
Sposób ujęcia portretowanego ukazanego w popiersiu, niemal jednolite tło oraz poprawnie oddana, wyróżniona z tła twarz są cechami powszechnie spotykanymi w malarstwie portretowym XIX i XX wieku. Jednak na ich tle portret wyróżnia się dobrą jakością artystyczną. Autor wykazał się znajomością techniki malarskiej oraz nurtów panujących w ówczesnej sztuce. Odszedł od realizmu w stronę impresji, stosując krótkie pociągnięcia pędzla, których przebieg jest widoczny na płótnie. Portret, mimo pozornego „niewykończenia” świetnie oddaje wygląd i nastrój modela. Zważywszy, że artysta zmarł prawie 15 lat przed okresem, w którym ksiądz Prezentkiewicz pełnił służbę w Wieliczce, a ksiądz zmarł jako starszy mężczyzna, portret musiał powstać znacznie wcześniej, być może na przełomie wieków.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Portret księdza Franciszka Prezentkiewicza, proboszcza parafii w Wieliczce w latach 1933-1937, został namalowany przez Piotra Nizińskiego, ucznia Jana Matejki oraz studenta Akademii Monachijskiej. Obraz powstał najpewniej na przełomie XIX i XX wieku.

Bibliografia

"Słownik artystów polskich i w Polsce działających. Malarze, rzeźbiarze, graficy, t. 6", Warszawa 1998
Pieniążek-Samek Marta, "Wezwani z Krakowa. Piotr Niziński i jego zespół w Kielcach" , „Rocznik Muzeum Narodowego w Kielcach” , s. 337-346
"„Dzwon Niedzielny”",

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Portret księdza Franciszka Prezentkiewicza", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-ksiedza-franciszka-prezentkiewicza

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności