Matka Boska z Dzieciątkiem

Bolechowice
Parafia Św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej
połowa XV wieku
drewno lipowe; tempera na desce, złocenie, puncowanie
szerokość – 72 cm
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Obraz sprawiony do gotyckiego kościoła w Modlnicy; być może w związku z budową w latach 1553-1554 obecnego kościoła obraz odnowiony (tło).

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii Krakowskiej. Maria przedstawiona w półpostaci, z głową przechyloną na lewo. Lewą ręką obejmuje Dzieciątko, dłonią prawej ręki wskazuje na Syna. Twarz owalna o ciemnej karnacji z policzkami podkreślonymi różem, o regularnych łukach brwiowych, głęboko osadzonych oczach, długim wąskim nosie, drobnych czerwonych ustach. Dłonie wysmukłe, o długich palcach. Ubrana ciemnoniebieską suknię z wąskimi rękawami, ozdobioną pod szyją i końcach rękawów złotą bordiurą. Cała postać okryta maforium w takim samym kolorze co suknia, z czerwoną podszewką, ozdobionym cienką złotą lamówką i spiętym na piersiach rombową złotą broszą. Spod maforionu widoczny czepiec na głowie. Dzieciątko, ujęte w trzech czwartych, zwrócone w prawo, w kierunku Matki, Siedzi na jej lewym przedramieniu. Głowa kulista, z ciemnymi kędzierzawymi włosami ułożonymi w loki podkreślone złotymi kreskami ; twarz o ciemnej karnacji z zaróżowionymi policzkami. Prawą dłonią błogosławi, lewą podtrzymuje kodeks w czerwonej oprawie oparty na lewym kolanie. Ubrane w długą i szeroką ciemnoczerwoną sukienkę, ozdobioną drobnym wzorem patronowym malowanym złotem w proszku. Spod sukienki widać bose stopy. Wokół głowy Marii nimb promienisty, wokół głowy Dzieciątka nimb krzyżowy. Tło (wtórne) złocone, w narożach z motywami uproszczonej wici roślinnej.

Obraz należy do bardzo licznej grupy czczonych w Małopolsce przedstawień Hodegetrii Krakowskiej.

Dobry; prace konserwatorskie 1970 (Danuta Budziłło Skowron (Kraków)

Obraz malowany temperą na desce w kształcie stojącego prostokąta, umieszczony w ołtarzu głównym, z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii Krakowskiej. Dzieło nieokreślonego malarza małopolskiego zwanego Mistrzem Piety z Tubądzina.

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Chrzanowski Tadeusz, Kornecki Marian , "Sztuka Ziemi Krakowskiej", Kraków 1982
Małkiewiczówna Helena, "Modlnica" , [w:] "Hodegetrie krakowskie 1400-1450" , Kraków 2015
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016