Matka Boska z Dzieciątkiem

Bielany
Bielsko-Żywiecka
Św. Macieja Apostoła
malarstwo XVII wieku Matka Boska Niepokalanie Poczęta Matka Boska z Dzieciątkiem
ołtarz boczny
obraz: czwarta ćwierć XVII wieku; sukienka: druga połowa XIX wieku
olej na płótnie; metal, techniki złotnicze, srebrzenie, złocenie
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem powstał prawdopodobnie w czwartej ćwierci XVII wieku. Najpewniej to on jest wymieniany w ołtarzu głównym w aktach wizytacji z 1708, 1732 i 1748 roku, jako obraz Immaculaty z drewnianą sukienką. Być może znajdował się również w nowym ołtarzu głównym powstałym w trzeciej ćwierci XVIII wieku. Po wybudowaniu nowego kościoła (1826) w nastawie głównej umieszczono cudowny wizerunek Ecce Homo. Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem wprawiono do marmurowego ołtarza bocznego postawionego w 1838 roku, gdzie znajduje się obecnie. Dosztukowano wówczas górną część płótna. W 1960 roku obraz okradziono z wotów. W 1972 roku odnowiono dzieło określane już jako „Matka Boska Pocieszenia”.

Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum na obłokach siedzi Maria, zwrócona w trzech czwartych w lewo, lewą ręką podtrzymuje Dzieciątko, w prawej, wyciągniętej w bok trzyma fragment płaszcza. Stopy opiera na sierpie księżyca, przesłoniętym metalowym, wokół którego wije się wąż. Maria ma owalną twarz, z wysokim czołem, o dużych, okrągłych oczach skierowanych w dół, dużym nosie i małych, pełnych ustach; okoloną długimi, brązowymi włosami. Wokół głowy ma wieniec z aplikowanych, metalowych gwiazd. Ubrana jest w strój przesłonięty metalową, srebrzoną sukienką w postaci sukni o kwiatowym wzorze, przepasaną w talii, na plecy ma narzucony płaszcz, zawinięty na jej lewym ramieniu, na którym siedzi Dzieciątko. Na głowie ma welon przesłonięty metalowym, złoconym. Jezus w pozycji siedzącej, zwrócony w trzech czwartych w prawo, w lewej dłoni trzyma jabłko królewskie, przesłonięte metalowym, złoconym, prawą unosi w geście błogosławieństwa. Twarz ma owalną, o okrągłych oczach skierowanych w dół, małym nosie i pełnych ustach, okoloną krótkimi, jasnobrązowymi włosami. Ciało ma nagie, pulchne. Od jego głowy odchodzą trzy wiązki aplikowanych, metalowych i złoconych promieni. Postacie ukazane są na tle gęstych, szaro-różowych obłoków, rozświetlonych na żółto w górnej części obrazu, wokół głowy Marii. W prawym górnym rogu dwie uskrzydlone główki anielskie z aplikowanmi metalowymi i srebrzonymi skrzydłami.

Obraz przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem tronującą pośród obłoków. Nietypowym elementem tego wizerunku są atrybuty Immaculaty, mianowicie wieniec z 12 gwiazd, sierp księżyca i wąż u jej stóp. Dlatego też obraz w źródłach tak był określany. Maria w przedstawieniach Niepokalanego Poczęcia może występować razem z Dzieciątkiem, jakkolwiek zawsze ukazywana była w pozycji stojącej, zaś na omawianym obrazie siedzi. W tym wizerunku atrybuty mogą mieć zatem znaczenie symboliczne, a więc sierp księżyca wskazuje na czystość Marii (pozbawienie grzechu pierworodnego, niepokalane poczęcie), zaś deptanie przez nią węża na jej zwycięstwo nad grzechem. Wieniec z 12 gwiazd może być rozumiany jako przywileje Marii (cztery przywileje niebiańskie, cztery ciała i cztery serca) lub symbole przymiotów jej umysłu i łask, którymi obdarza ludzi. Dzieciątko wskazuje na boskie macierzyństwo, które było przywilejem Marii wynikającym z jej wolności od grzechu.

Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem powstał prawdopodobnie w czwartej ćwierci XVII wieku. Pierwotnie znajdował się w ołtarzu głównym. Najpewniej około 1838 roku, kiedy postawiono w kościele bielańskim marmurowy ołtarz, wprawiono do niego omawiany obraz. Dosztukowano wówczas górną część płótna. Obraz przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem tronującą pośród obłoków. Nietypowym elementem tego wizerunku są atrybuty Immaculaty, które mają znaczenie symboliczne.

Biernacka Małgorzata, Dziubecki Tomasz, Graczyk Hanna, Pasierb Janusz Stanisław, "Maryja Matka Chrystusa", Warszawa 1987

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Paulina Kluz, "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-70