Matka Boska z Dzieciątkiem

olej na płótnie
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa 4.0

Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem Marii z Dzieciątkiem. Postać Marii wydobyta delikatnym światłocieniem z ciemnego tła, siedząca, zwrócona w trzech czwartych w prawo głowę odwraca w lewą stronę. Ma twarz o jasnej karnacji, z dużymi, lekko podkrążonymi oczami prostym nosie i wąskich ustach; wokół głowy delikatnie zaznaczony nimb. Rękami obejmuje Dzieciątko siedzące na jej prawym udzie. Maria ubrana jest w czerwoną suknię z bufiastymi rękawami oraz granatowy maforion okrywający głowę i dolną połowę ciała. Dzieciątko jest nagie, zwrócone w stronę Marii tuli się do niej, głowę kładzie jej na piersiach, oczy ma szeroko otwarte, usta i nos niewielkie; jasne, kręcone włosy ma zaczesane do tyłu. Obraz ujęto profilowaną, złoconą ramą.

Siatka spękań na całej powierzchni, widoczne odpryski warstwy malarskiej.

Przechowywany w kościele w Bolechowicach dziewiętnastowieczny obraz przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem siedzącym na jej prawym udzie. Subtelna i intymna scena została wydobyta z tła delikatnym światłocieniem.

Agata Felczyńska, "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-24