Matka Boska Nieustającej Pomocy

?
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku nie są znane.

Obraz w kształcie zbliżonym do kwadratu w drewnianej, rzeźbionej w kimation ramie. W centrum ukazana w półpostaci Matka Boska z Dzieciątkiem na lewym ramieniu. Maria ma głowę przechyloną na lewe ramię, w prawej ręce trzyma rękę Dzieciątka. Ma owalną twarz o łagodnym wyrazie, niebieskie oczy, prosty nos i wąskie usta. Jest ubrana w jasnobrązową suknię z ciemniejszą lamówką i niebieski maforion. Dzieciątko siedzi, dłońmi dotyka ręki matki, głowę zwraca w lewo. Jest ubrane w długą, jasną tunikę. Stroje postaci są dekorowane aplikowaną tasiemką, postacie mają na głowach otwarte korony, a wokół głów nimby wypełnione stylizowaną wicią roślinną. Po obu stronach głowy Marii ukazano anioły trzymające arma Christi. Anioł z lewej jest ubrany w białą suknię i zielony płaszcz, trzyma gąbkę na drzewcu oraz włócznię, a anioł z prawej jest ubrany w niebieską suknię z białymi dodatkami i trzyma krzyż papieski z trzema belkami. W tle, powyżej aniołów napisy: po lewej stronie „MP” i „ΟΡМ”, a po prawej „ΘΥ” oraz „OΡГ”. Poniżej anioła po prawej stronie „IC-XC”. Tło jednolite, ciemnozielone.

Obraz przedstawia współczesną i bliższą niż tradycyjna ikona estetyce Zachodu wersję wizerunku Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, patronki smutnych i potrzebujących. Obraz opiera się na wizerunku, który według legendy namalował prawosławny malarz z okresu wczesnego średniowiecza – S. Lazzaro w XI lub XII wieku. Dzieło obecnie znajduje się w kościele Redemptorystów pw. św. Alfonsa w Rzymie (nieopodal bazyliki Santa Maria Maggiore). Wizerunki te rozpowszechniane były przez redemptorystów prawie wyłącznie w tak zwanych wiernych kopiach, opatrzonych atestem z pieczęciami. Ikona genezą sięga do typu ikonograficznego określanego mianem Hodegetrii (grec. Przewodniczka, Wskazująca Drogę), ze względu na wyprostowaną dłoń Marii, skierowaną w stronę Jezusa. Wszystkie postacie na ikonie podpisane są syglami: Matka Boska – „MP-ΘΥ”, archanioł Michał – „ΟΡМ”, archanioł Gabriel – „OΡГ”, a Dzieciątko Jezus – „IC-XC”.

Kolory wyblakłe.

Przedstawienie jest współczesną i bliższą niż tradycyjna ikona estetyce Zachodu wersją wizerunku Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Sadowski Maciej, "Rola redemptorystów w odnowieniu kultu ikony Matki Boskiej Nieustającej Pomocy" , „Folia Historica Cracoviensia” , s. 625-638

Agata Felczyńska , "Matka Boska Nieustającej Pomocy", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-nieustajacej-pomocy-1