Dzieje zabytku nie są znane.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta ujętego profilowaną ramą z motywem złoconej dekoracji roślinnej na błękitnym tle. Maria w ujęciu całopostaciowym, w kontrapoście. Głowa lekko przechylona w prawo, okryta długą białą chustą, przechodzącą na prawe ramię. Twarz o delikatnych, młodzieńczych rysach, lekkim rumieńcu. Wzrok skierowany ku górze. Prawa ręka złożona na piersiach, lewa wyprostowana, opuszczona w dół. Maria ubrana w długą, jasnoczerwoną tunikę, przewiązaną czerwonym paskiem oraz niebieski płaszcz z żółtym podszyciem, wywinięty wokół lewej ręki. Wokół głowy jasny, świetlisty nimb. Pod prawą stopą sierp księżyca, a pod nim uskrzydlony smok, trzymający w szponach jabłko, siedzący na globie ziemskim. Szarobrązowy stwór na wyszczerzone kły i rozłożone skrzydła. Po bokach Marii para nagich aniołków, z których umieszczony po lewej trzyma kwiat lilii, a po prawej gałązkę palmową. Scena ukazana na tle obłoków. Kolorystyka nasycona, o ciepłej gamie barwnej.
Będące głównym przedstawieniem obrazu Niepokalane Poczęcie Najświętszej Marii Panny jest tematem pojawiającym się w polskiej sztuce sakralnej często w XVII i XVIII wieku. Wspomniany wątek nawiązuje do fragmentów Starego Testamentu, dwunastego rozdziału Apokalipsy oraz sceny spotkania św. Anny i św. Joachima przy Złotej Bramie. Jego ikonografia rozwijała się od przedstawień Niewiasty Apokaliptycznej do Immaculaty idealnej. Rozpowszechnienie przedstawienia wiązało się z rosnącym kultem Marii. Początkowo wyobrażano ją z półksiężycem, koroną z 12 gwiazd, słońcem i smokiem, czyli niemal tak jak na obrazie w Łopusznej. Smoka zastąpiono później wężem symbolizującego grzech oraz szatana. Trzymane przez niego w paszczy jabłko odnosi się do grzechu pierworodnego, spod którego Maria – nowa Ewa, została wyjęta.
Obraz został namalowany w XX wieku i wzoruje się na kompozycji osiemnastowiecznego płótna o tej samej tematyce przechowywanego w kościele w Łopusznej.
Dobry.
Obraz przedstawiający Niepokalane Poczęcie Najświętszej Marii Panny został namalowany w XX wieku i wzoruje się na kompozycji osiemnastowiecznego płótna o tej samej tematyce przechowywanego w kościele w Łopusznej.
Agata Felczyńska , "Matka Boska Niepokalanie Poczęta", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-niepokalanie-poczeta-17