Epitafium księdza Stanisława Buchały

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Skawina
Miejscowość
Skawina
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza
Tagi
epitafium Stanisław Buchała
Miejsce przechowywania
kruchta
Identyfikator
DZIELO/12682
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
2008 rok
Fundator
mieszkańcy Skawiny
Technika i materiał
kamień kuty, złocony
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Tablica została wmurowana w ścianę kościoła w 2008 roku.

Opis

Tablica z jasnego kamienia w kształcie bardzo wydłużonego, stojącego prostokąta, z kutym, złoconym napisem „Ś(WIĘTEJ) P(AMIĘCI) / KS(IĄDZ) D[OKTO]R STANISŁAW / BUCHAŁA / *27. XII. 1894 / + 9. X. 1958 / PROBOSZCZ SKAWIŃSKI / W LATACH 1935-1958 / PROPAGATOR / AKCJI KATOLICKIEJ / I CHRZEŚCIJAŃSKICH / ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH / WIĘZIEŃ CZASÓW / STALINOWSKICH / BEZ RESZTY ODDANY BOGU / OJCZYZNIE I KOŚIOŁOWI / W 50-TĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI / MIESZKAŃCY SKAWINY”. W narożach ozdobne rozetki maskują miejsca mocowania epitafium.

Zarys problematyki artystycznej

Ksiądz Stanisław Buchała był proboszczem w Skawinie w latach 1935-1958. Urodził się w podkrakowskim Bieżanowie, miał siedmioro rodzeństwa i pochodził z rodziny robotniczej. Skończył gimnazjum w Krakowie i studia teologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1919 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pełnił funkcję wikariusza w parafiach Kozy i Andrychów, w 1932 roku uzyskał tytuł doktora biblistyki. Trzy lata później przeniósł się do Skawiny, gdzie dokończył budowę Domu Katolickiego. W czasie wojny pomagał ukrywać osoby pochodzenia żydowskiego i wystawiał fałszywe metryki chrzcielne. Po wojnie został skazany na trzy lata więzienia. Zmarł i został pochowany w Skawinie.
Poświęcone mu epitafium kształtem i materiałem dopasowane jest do znajdujących się w kruchcie tablic upamiętniających ofiary miejsc zagłady. Pod względem treści jest to prosta tablica kommemoratywna nawiązująca do szeregu podobnych powstających od XIX wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Epitafium z jasnego kamienia w kształcie bardzo wydłużonego, stojącego prostokąta poświęcone pamięci księdza Stanisława Buchały. Kształtem i materiałem zabytek jest dopasowany do znajdujących się w kruchcie tablic upamiętniających ofiary miejsc zagłady. Pod względem treści jest to prosta tablica kommemoratywna nawiązująca do szeregu podobnych powstających od XIX wieku.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Epitafium księdza Stanisława Buchały", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ksiedza-stanislawa-buchaly

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności