Epitafium Żegoty Paulego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Miejsce przechowywania
filar trzeciego przęsła i nawy bocznej, strona południowa
Identyfikator
DZIELO/21057
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1895 roku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, ryty
Wymiary podstawowe
szerokość – 60 cm
wysokość – 46 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Domena Publiczna

Opis

Epitafium w kształcie leżącego prostokąta z uszakami w narożach. W polu tablicy inskrypcja „+ ŻEGOTA PAULI / HISTORYOGRAF UNIW(ERSYTETU) JAGIEL(LOŃSKIEGO) / *30. VI. 1814. + 20. X. 1895.”

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium w kształcie skromnej płyty z uszakami upamiętnia jednego z najwybitniejszych polskich historyków i archeologów, badacza polskiej i słowiańskiej kultury ludowej, jednego z pierwszych polskich etnografów i krajoznawców. Obok epitafium w kościele św. Anny uczonego upamiętnia tablica w klasztorze Bonifratrów w Krakowie, gdzie mieszkał.

Streszczenie

Epitafium Żegoty Paulego, jednego z pierwszych polskich etnografów, historyka, archeologa, bibliotekarza Adama Potockiego, pracownika Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Żegoty Paulego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-zegoty-paulego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności