Epitafium Johana Augusta Rohana

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Wieliczka
Miejscowość
Wieliczka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wieliczka
Parafia
Św. Klemensa
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/14711
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Technika i materiał
marmur dębnicki; kucie, rycie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane

Opis

Tablica epitafijna z marmuru dębnickiego w kształcie leżącego prostokąta z inskrypcją „Allmächtiger ewiger Gott! / Ich Sünder / Johan August Rohan / bitte dich um Gnade / und Barmherzigkeit_und / meine Mitmenschen um Vergebung”.

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium upamiętniające Johana Augusta Rohan charakteryzuje się prostotą formy i oszczędnością zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych dzieł kommemoratywnych z XIX i XX wieku.
Płyta została wykonana z tzw. czarnego marmuru dębnickiego, czyli wapienia w kolorze czarnym, który z racji swej nietypowej właściwości polerowania do połysku nazywano marmurem. Wydobywano go w Dębniku koło Krzeszowic, w kamieniołomach należących od XVII wieku do 1953 roku do karmelitów bosych z Czernej. Materiał był niezwykle popularny w sztuce polskiej w XVII i XVIII wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Epitafium upamiętniające Johana Augusta Rohan charakteryzuje się prostotą formy i oszczędnością zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje do szeregu podobnych tablic kommemoratywnych z XIX i XX wieku. Zostało wykonane z tzw. czarnego marmuru dębnickiego.


Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Epitafium Johana Augusta Rohana ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-johana-augusta-rohana

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności